No já bych řek, že to bude vlivem souhlasnýho napětí na vstupu OZ, což odstraníš jedině použití myslím že dvou OZ, popř tří ... a to tak že invertující vstup připojíš na 0 potenciál (u zapojení s dvěma), se třemi je to krapátko složitější.
Ale možná, že nějaký lepší OZ už má toto ošetřený, skus se mrknou po jiným typu.
Podle mě je tohle ale blbost aby to dělalo - ?? To se mzvědavej, jak složitý zapojení bude v závěru, jen kvůli měření úbytku napětí na odporu
Mám odpor v plusové větvi napájení, a potřebuju napětí upravit tak, aby se dalo měřit proti zemi. Tedy to co naměřím proti GND je rovné úbytku na odporu. Jsem netušil, že je s to takový problém
Odpor tam mám momentálně 0.47R, což dává 0.47V na A, a na prázdno mi to ukazovalo přes 2A
takže jestli jsem to dobře pochopil, tak potřebuješ převodník U/I ?
teda naopak I/U
Převodník I/U mám, je to snímací odpor proudu. Prostě bočník. Ten bočník "visí" v kladné napájecí větvi. "Měřidlo" má vstup proti zemi, tudíž napětí co je na bočníku potřebuju nějak "upravit" tak, aby napětí na bočníku se mi objevilo ještě někde jinde, ale měřitelné proti GND. Zejtra sem nahraju i schéma, jak to aktuálně vypadá.
Není to náhodou tím že zesilovač je v jedný větvi zapojenej jako invertující čili má zesílení 1 a v druhý větvi je neinvertující a má zesílení rovno 2, skus nastavit zesílení 2 i v invertující vazbě
No řek sem to blbě poměr odporů R1 ku R3 musí bejt stejnej jako poměr odporů Rzp ku R2. Navíc jetli to není tim že u nesymetrickýho napájení OZ neumí pracovat od úplný nuly, zkus ho napájet symetricky a myslim že když dodržíš tu podmínku tak by to mělo chodit
ne už mi hrabe
poměr odporů v jednom vstupu musí bejt stejnej jako poměr odporů v druhym vstupu, takhle je to zprávně :D
Ale tak poměr odporů má v pohodě, protže jak píše, všechny jsou 1k. A
Se podívej, jaké je min.výstupní napětí při 2mA sink proudu ?
I rail operáky potřebují nejaké napětí na výstupu proti napájení a tenhle je proti zemi dost rail oparáku dost vzdálený.
Dej si tam 100K odpory, 50uA už ten operák do země zvládne líp.
2 danhard: něco takového jsem potřeboval slyšet :)
LM324 je railovi sice dost vzdálený, ale zvládá vstupní napětí blízké 0V, proto ho tam mám. Do galerie jsem hodil schémátko (omlouvám se za kvalitu - na rychlo načárané). Zdroj konst. napětí funguje spolehlivě od 0V až do 12.4V, jen ten diferenciální zesilovač ne a ne fungovat :)
(viz fotka v galerii)
Zkusim dát větší odpory, jak řiká danhard - 100k, uvidíme jak se to začne chovat.
Tak jsem zkusil větší odpory, je to lepší. Zaráží mě ale jedna věc: pokud oba vstupy spojím dohromady, a připojím na nějaké "libovolné napětí", na výstupu by mělo být 0V, protože oba vstupy jsou na stejném napětí, rozdíl je tudíž nula. ted ale pozor: pokud oba vstupy připojím na GND, na výstupu je očekávaná nula V. Pokud napětí na obou vstupech zároveň zvyšuji, zvyšuje se i napětí na výstupu, a při cca 12V na obou vstupech mi z výstupu leze 0.28V. Tohle mi moc normální nepříde.
ALe přišel jsem na to, že to bude nejspíš způsobovat všechno asi tolerance rezistorů, což zrovna není milé
Ivoš, 28.12.2008 13:30:15
pokud ta chyba narůstá lineárně, tak se to dá lehce kompenzovat, ten bočník taky přece nebude úplně přesnej, taky to může dělat napěťová nesymetrie vstupů
Sendy, 28.12.2008 13:46:35
Tak snad máš odpory přesné, nebo ne ?? Vždyť 1% se prodávají v každé trafice
Bočník celkem přesný je, vycházela mi odchylka od reálného naměřeného proudu menší než 1%.
2 sendy, ne odpory mám 5%. I kdybych měl 1%, tak odchylka může dělat přes 100mV, a už jsem vedle jak ta jedle, protože 100mV na výstupu je už asi 210mA proudu. Navíc danhard má pravdu, že výstup při sink proudu pár mA nebpůjde pod cca 0.5V, takže takhle to opravdu nejde.
Budu spíš potřebovat vymyslet, jak to udělat jinak, podmínkou je, že bočník zůstane v kladné větvi. Potřebuju, abych napětí na tom bočníku mohl naměřit někde jinde v obvodu a to proti GND. (naměřené napětí proti GND rovné úbytku na bočníku) - přece to nějak jít musí ne?
Koukám, že jsem byl krapátko vedle, ale napadlo mě, jestli by to nešlo realizovat jako inv. zes. kde je ve zpětný vazbě ten bočník. Potom by na výstupu toho OZ mělo bejt napětí -i*R.
Proč to nenápájíš symetricky, přece není nic složitýho udělat záporný napájecí napětí zjednoduchýho vinutí trafa, stačí to čím ten zdroj naáljíš, tobě tady stačí třeba -3V
Navíc proud bych snímal ne v kladný větvi ale ve větvi zěmě pak se to dá udělat jednodušejc, spojíš společnej bod OZ a měříš jen invertujícím OZ úbytek na odporu a na je ho výstupu získáváš lineární změnu v kladných hodnotách
jebdo23, záporný napětí tomu nepomůže (zkoušel jsem, a nechci ho tam. (v případě nouze by to ale nebyl problém).
To že je bočník v "+" má své opodstatnění, a to, že zdroj bude symetrický, a potřebuju hlídat proud v obou větvích odděleně. Další důvod je to, že zem zdroje má být spojena s PE.
Zkoušel jsem tam dát i řádný rail operák, hodnoty již sice vycházely správněji, ale nejvíc měla vliv hlavně tolerance hodnot rezistorů. Takže buďto zkusím 0.1%, pak by měly být problémy menší, nebo tam dám dva trimry, což bude asi nejjednodušší.
Spíš bych tedka uvítal nápad, jak by šlo to samé realizovat jinak než pomocí diferenciálního zesilovače, nebo aby alespoň nezáleželo tolik na odchylkách parametrů součástek.
2 Dartex: můžeš prosím tvůj nápad s bočníkem ve zpětné vazbě trochu rozvést do detajlů?
Podle mě je snad úplně jedno kam dáš snímací odpor, výsledný potenciál bude vždy stejný ke stejému poklesu ti dojde tak nebo tak a stabilizační zesilovač napětí si to dorovná, se symetrí nebudeš mít podle míhi problém, jelikož ty zdroje spojíš jednim pólem a každej zdroj bude galvanicky oddělenej to znamená že sou na sobě nezávislý, no když dáš dva stejný zdroje tak aby ti tvořili symetrickej výstup nebude podle mýho problém a musí to chodit
Jo to je jedno z řešení, jenže na to mám použít to trafo, který jsem na to dostal, tj s jedním sekundárem (s vyvedeným středem), jinak bych to už dávno dělal jako dva oddělené zdroje, a bočník by byl v "mínusu". Budeme se muset smířit s tím, že to takhle musí být. Zatím bych to nechal být jak je, zas zkusím zapojit já svojí hlavu, a třeba vymyslím lepší způsob, pak Vám dám vědět, na co jsem přišel.
Spíš bych se nyní zaměřil na promakání výstupní výkonové jednotky, kterou mám dosti nedotaženou do konce (viz Jendova připomínka v tématu "náhrady LM324")
Zatím dík moc všem za pomoc, udělali jste co bylo ve vašich silách, zkusím podle vašich pro mě cenných rad vymyslet aspoň o chlup inteligentnější zapojení.
Elfag, 29.12.2008 00:07:03
Zkus se inspirovat odkazem - napeti bocniku prevest na proud , proud muzes poustet do zeme pres odpor a na nem merit napeti.
(viz url odkaz)
Jen ještě jedna věc, většinou sem u zdrojů viděl do báze zapojenej odpor z výstupu.
No a co kdybys použil dva můstky se společnym vývodem a zase získáš podle mě dvě nezávislý napětí, tohle co vymejšlíš je dle mě moooc a zbytečně složitý
To je jak radit hluchýmu, přes ty odpory tam cpeš do výstupu nějakej proud, ten výstup neumí ten proud stahovat dolů, podívej se na výstupní "sink" charakteristiky.
Měřit takhle napetí na plovoucím bočníku je zhovadilost. Možná že takové blbostě učí, ale je to diferenciální zapojení zatížené podstatně vyšší chybou než je tolerance jednotlivých prvků-odporů.
Mnohem lepší je převést napětí na bočníku na proud a ten meřit na odporu proti zemi. Má to také své úskalí, musí to fungovat i při 0V na výstupu.
2 danhard: Zkoušel jsem i přidat zápornou napájecí větev pro OZ, chyba výstupního napětí se zmenšila na chybu vytvořenou tolerancemi rezistorů, jelikož OZ již nemusel pracovat blízko napájení, měl rezervu až do -3V.
2 Elfag: "napeti bocniku prevest na proud" -není špatný nápad. Koukal jsem na ten MAX471, bohužel jsem vůbec nepochopil, jak ten obvod pracuje :( Mohl by mi to prosím někdo vysvětlit, jak v něm probíhá ten převod napětí (na bočníku) na proud?
dík, Honza
No můj nápad jak to změřit byl tento (galerie). Docela by mě zajímaly i názory jestli je to kravina nebo ne.
(viz fotka v galerii)
Elfag, 29.12.2008 10:36:53
Mezi vstupy A1 + a - se objevi napeti ktere vznikne prutokem proudu na bocniku Rsense. Protoze napeti mezi + a - se musi blizit k nule, A1 otevre Q1 tak aby na RG1 bylo stejne napeti jako na Rsense, z vystupu OUT beres proud ktery je neprimo umerny RG1.
A2, Q2 a comp u toho nepotrebujes protoze budes merit proud jen jednim smerem.
Elfag, 29.12.2008 13:10:56
To Dartex - ale co s tim chces resit? Napeti mezi + a -operaku jde k 0, takze Rb nemuzes povesit na plovouci napeti. Aby to melo smysl musis vstupy povesit nejak k tomu bocniku.
Elfag: díky moc za vysvětlení, konečně jsem to pochopil. Ještě bych asi doplnil že nebude potřeba RG2.
Ta dioda, co je v bázi toho tranzistoru, ta tam slouží k čemu? Mám tušení, že pouze chrání přechod BE tranzistoru, a v té zjednodušené verzi pouze s A1 asi nebude potřeba. Nebo tam má nějakou jinou speciální úlohu?
Elfag, 29.12.2008 14:00:34
To zalezi na tom jaky na to pouzijes operak a jak bude napajeny, pokud bude napajeni operaku ze zeme tak poskozeni prechodu nehrozi a dioda tam nejspis bude pro posunuti stejnosmerne urovne vystupu operaku. Rg2 - vpodstate byt nemusi, presnost bude vic ovlivnena tim ze Ie bude vetsi nez Ic , nez tim ze proud jednoho ze vstupu bude prochazet pres RG1 a druhy ne, predpokladam, ze ti o nejakou extremni presnost nejde.
Elfag, 29.12.2008 14:02:35
To scema toho MAX je tam jen ideovy, jak je to presne obvodove reseny tezko rict.Muzes z toho jen vyjit a zkusit to rozpracovat.
paul, 29.12.2008 14:40:02
bych ten měřící odpor rozdělil na 2 , a tím by nebyl jeden vstup na GND, ale na povýšeném GND. A měřil od sud směrem k plusu
2 paul: asi sem slepej, ale žádnej vstup na GND tam nevidim.
bastlíno, 29.12.2008 17:33:33
to jan11: Že se ti výstupní napětí mění, jak se zvyšuje potenciál měřicích vstupů (tj. bočníku pro snímání proudu), je dáno nepřesností (tolerancí) odporů. Odpory s tolerancí 1% na to nestačí. Ani při toleranci 0,1% nemáš zcela vyhráno(záleží na požadované přesnosti). Kromě toho tam zřejmě hraje roli i vstupní offset OZ a jiné odchylky od ideálu. Ale ty odpory jsou pro začátek to hlavní. Poměry dvojic zpětnovazebních odporů musejí být shodné (co to jde).
Někde jsem grafy(teď je rychle nenajdu), jakou chybu zesílení, nebo spíš citlivost na součtovou složku způsobí různá tolerance odporů a je to opravdu dost závažné. Řešil jsem stejný problém s "plovoucím bočníkem " a chovalo se mi to stejně. Nebylo to napájením, bočník byl potenciálově bezpečně uvnitř mezi plus mínus napájením.
2 bastlíno, tak to máme problémy naprosto stejné, mám taky plovoucí bočník, který je mimo obě napájecí větve (GND i + napájení operáku)
To že je to tolerancemi odporů jsem už psal, už jsem n to taky přišel :)
Zdá se ale, že možným řešením je opravdu převést proud na napětí bočníkem, a pomocí operáku s tranzistorem zpět převést na proud (jako proudový transformátor), a a pak zpět znovu převést na lehce měřitelné napětí, a to pomocí odporu.
Viz MAX471 a MAX472, jak mi poradil ElFag (mimochodem, tyhle IO se řek bych shánějí doost těžko, MAX472 mají myslím v tme, a chtějí za něj skoro 2 stovky!)
Zkusím odladit nějaký obvod na principu toho MAX471, pak podám zprávu, jak to dopadlo :)
Proč to dělat jednoduše dyš to de složitě
. Dle mýho čím víckrát to převedeš tím větší bude chyba.
A proč musíš mít ten bočník na + hladině ?
já mu to tady vykládám celou dobu, proč to dává do + když je lepší dát do zápornej větve
Ivoš, 29.12.2008 20:47:52
Myslim že to, proč je bočník v + větvi jsem tu už říkal. Možná jsem něco přehlíd, že to jde lépe, tak mě za to hned neukamenujte.
Mám dané trafo, které prostě mám použít. Má sekundár s vyvedeným středem. Zdroj bude symetrický, bude mít + i - větev. Proud potřebuji monitorovt v obou větvích zvlášť, tudíž musí být bočníky tam.
Kdyby mělo trafo dva oddělené sekundáry, tak hurá do toho, udělám dva "klasické" oddělené zdroje s bočníkem v GND každého zdroje, a zdroje pak spojím do série, a vytvořím tak symetrický. Bohužel trafo co mám mi to nedovoluje.
Nebo to i s tímto trafem lze vyřešit lépe?
co kdybys použil dva můstky?
To jako usměrnit každou půlku sekundáru zvlášť?
Jo
Nakreslil sem si to, a zamyslel sem se nad tim. Získám tim dva zdroje DC, pokud ale kterýkoliv dva dráty mezi nima spojim (aby vznikl symetrický zdroj), tak mi tam přes diody vznikne šlus. Asi to mám blbě nakreslený nebo newim. Můžeš mi prosím nakreslit schéma? Jsem z toho nějaký tupý...
jezevec, 29.12.2008 21:15:59
A nejde náhodou ten střední vývod na trafu rozpojit, bývají vyvedeny oba dráty.
na to už jsem se koukal, trafo má vyvedený dráty zakončený fastonama, spojený je to vevnitř, s tim já nic nenadělám.
a jéje.. problémy začínají :)
Přechod B->C u tranzistoru NPN je normálně vodivý? (jen se ujišťuji)
No samozdřejmě že je vodivej, přechod BE a BC je v podstatě dioda, takže jednim směre vede, ůbytek na něm by měl bejt kolem 500mV, BE má větší úbytek než BC. Bývá to pravidlem
KDosi tu zmiňoval, že to zapojení toho MAX471 na tom obrázku je jen "ideové" - měl naprostou pravdu. Vůbec to takhle totiž nefunguje.
Neustále vycházely totální hovadiny, škoda slov popisovat, nakonec stačilo tak málo... Mezi výstup operáku a bázi tranzistoru jsem vrazil 10k odpor, a je po problémech.
OH-YES, funguje to. Na bočníku jsem naměřil úbytek 107mV, na zatěžovacím odporu v emitoru toho tranzistoru jsem naměřil 103mV. To je chyba 4mV. (Odpory jsem použil uhlíkové RRU z GME, 5%) 4mV chyba při přepočtu na proud přes bočník je to odchylka 8.5mA od skutečného protékajícího porudu. Což si myslím, že kdyby sy odpory použily 1%, tak chyba pár mA, to už nic není, oproti dřívějším pokusům. Takže řešení mám hotové.
Pokud byste měli zájem, mohu hodit do galerie konečnou verzi zapojení.
Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi radili, a vydrželi to se mnou až do konce.
Ahoj, Honza
jenda23: Vidiš, tohle mě nenapadlo. Ale myslim že ponechám stávající variantu s jedním grätzem, když jde ten "bočníkový" zesilovač realizovat s jedním operákem, 3ma odporama a jedním BCčkem.
Elfag, 29.12.2008 23:21:21
Vystupni napeti lehce zmenis velikosti zatezovaciho odporu, z emitoru totiz tece proud zhruba Ubocniku/Rg1, nebo zmenou odporu Rg1. V jednom bode to nastavis lehce. Jde jeste o to, jak presne to bude v celem rozsahu merenych proudu. Jak velke jsi zvolil ty odpory?
všecko jsem si to spočítal, to co z toho leze vychází celkem přesně...
bočník je (zatím, bude menší) 0.47R
Rg = 470R (tím dostanu 1mA na každý ampér přes bočník)
Rz (v emitoru) je 1k, tím dostanu 1V na každý ampér přes bočník.
v Bázi toho BCčka je místo té diody odpor 100k. To ještě proměřim, jak moc ovlivňuje proud do báze napětí na bočníku, kdyžtak zvolím větší proud, aby to co se do emitoru přičte z báze tolik neovlivňovalo výsledek.
Elfag, 30.12.2008 01:25:34
Proud do baze je h21 x mensi nez proud kolektoru,Ie=Ik + Ib, cim vetsi h21e tim je prevod presnejsi , cim mene se h21 meni s Ie tim lepe. Ty odpory jsi vybral vpodstate OK.
No a teď si vyzkoušej, jak to bude fungovat při zkratu na výstupu.
Elfag, 30.12.2008 10:52:42
Danharde, ty jsi ale osklivy chlapec, porad na necem hledas mouchy
Jestlis myslel zkrat jako nahradit odpor v emitoru ampérmetrem, tak ano, funguje to, bez větších problémů. JEdiná věc co tam trochu dělá neplechu je to, že proud emitorem je větší o proud z báze. UDělal jsem ještě úpravu, a to, že odpor v bázi jsem zvětšil na 1M.
Ne, myslel jsem, jak se to bude chovat při výstupním napětí 0V, čili při zkratu na výstupu.
Při zkratu na výstupu toho zdroje.
tranzistor mám BC547C, takže DC curent gain mám mít kolem 500 (až 800). Multimetr naměřil (cca)404, což je míň než je povolené minimum podle datasheetu. Tak jsem proměřil víc kousků, a našel jsem jeden co má přibližně 550. Žádná velká změna nenastala, na prázdno je na R1 stejně úbytek 4mV na prázdno. (4mV~4mA přes bočník) což je odchylka která mi moc nevadí, takže je to v pořádku.
Jen mě tak napadá, jak by se změnily vlastnosti obvodu, kdyby se tam dal darlington
Pak by proud do báze mohl být ještě menší.
danhard: Kdybych teďka udělal šlus, tak něco odvařim, poněvač tam nemám udělanou proudovou pojistku, která by stáhla napětí.
Jinak pokud se na vstupech tohohle "bočníkového" zesilovače objeví 0V, chová se to zcela normálně, na odporu v emitoru jsou 4mV, jakmile se začne zvyšovat napětí výstupu zdroje (na výstupu malá žárovička), tak se napětí na emitorovym odporu zvětšuje, nedělá to žádné záludnosti. (tj že chvíli napětí stoupá, pak zas chvilku klůesá, pak stoupá rychlejc - tohle mi dělal ten diferenciální zesilovač), Zkusim tam dát darlington :)
Stačí nastavit výstupní napetí na 0V, nebo třeba na 0,5V.
Do jakého proudu ti to bude pak ukazovat ?
A nemusíš dělat šlus v reálu, stačí do akce zapojit tu kedlubnu, co sedí na krku
Dal jsem tam darlington, a parametry se hned zlepšily. V klidu je na emitorovém odporu pouhý 0,1mV. Přeměřil jsem přesnost měřícího obvodu, s výsledek už ovlivňuje nejvíce přesnost rezistorů. Když se použijí 1%, hned to bude určitě lepší.
Zkusil jsem opatrně i ten zkrat na výstupu, co mi radil danhard. Všecko se chová podle předpokládání, nevšiml jsem si problému.
V tom případě jsi marťan a sestrojil si perpetum mobile
Stačí si představit, jaké tam budou poměry při 0V/3A na výstupu a hned jsi v oblasti mimo náš vesmír reálné fyziky.
danharde promiň, ale teď jsem tě nepochopil. Nejspíš jsem tě špatně pochopil, cos požadoval abych zkusil.
Měření proudu bude asi do 3A.
Nemusíš nic zkoušet, stačí si to představit.
Při 0V/3A chceš na výstupu toho měření (emitor toho trandu, 1k odpor proti zemi) +3V, na bočníku je 3A*0.47R cca +1,5V.
Jakpak ten kolektor vyrobí na druhém konci 470R cca 0V do vstupu operáku, když na druhém vstupu operáku je ta 0V z druhého konce bočníku ??
Z dvou nul udělat napětí dokážou jenom ťamani
Elfag, 30.12.2008 13:44:38
No ,zda se mi, ze Jan nema ten bocnik az na vystupu ale ze ho ma pred seriovym regulacnim clenem, pak by pri 0 na vystupu bylo na bocniku porad dostatecne napeti.Pokud by napajeni pro regulator bral pred bocnikem tak by tam ani nemusela byt velka chyba.
Elfag: mám ho až za nim, už si ani nevzpomínám proč, ale myslim že to je kvůli tomu, že pak neni na ani jednom konci bočníku napětí rovný napájecímu, takže se s tím líp pracuje, zejména když OZ nedokáže zpracovávat signály blízké +Vcc.
Ivoš, 30.12.2008 14:21:14
a už jsi nastudoval ten přístrojový zesilovač?? A propo, to je takovej problém hodit tam jedno mikrotrafo 230/2x8 za 50,- a úplně galvanicky oddělit to měření?
přístrojový zesilovač sem zatim nestudoval, ale asi to udělám.
apropo, a jak z toho měření, co je galvanicky jinde zavést zpětnou vazbu pro proudový omezovač?
Na co mu bude přístrojový zesilovač ? bude tam mít naprosto stejné problémy.
Ivoš, 30.12.2008 15:21:51
2danhard: možná kolem nuly a vcc ale jinak drtivou většinu problémů, které byly s dif. zesilovačem to řeší
2jan: neříkals, že to chceš pro zpětnou vazbu, jen pro měření, ale i tak oddělit to např. optočlenem
Ivoš, 30.12.2008 15:38:26
Přístroják neřeší nic (zvláště kdyby ho lepil z diskrétních součástek), jedině vstupní impedanci a tu u snímání na bočníku zrovna moc nepotřebuje.
Jakou jinou drtivou většinu problémů to Ivoši řeší, laskavě vyjmenuj a nekecej.
Pochopil jsem, že bočník za regulátorem napětí není nejvýhodnější, jelikož jsou problémy, když vznikne zkrat na výstupu zdroje. Bočník tedy přesouvám před regulační prvek (tranzistor). Do galerie jsem hodil schémátko, jak stávající verze "bočníkového" zesilovače vypadá. Zajímá mě, jak zapojení upravit, aby mohlo fungovat, když je bočník před regulací napětí. Ve schématu jsem naznačil, že operák se napájí odsud. Ve finále se bude napájet odjinud, menším napětím, na výkonové větvi bude proti GND o dost víc V než je teď, proto se bude operák napájet odjinud. Myslim že Vám to netřeba moc komentovat, že chápete, v čem je tu problém (operák nemůže pracovat blízko + napájení, LM324: Vdd-1.5V)
(viz fotka v galerii)
DPC, teďka jsem si všim že jsem ve schématu zapoměl prohodit vstupy toho operáku, jsou obráceně.
Ivoš, 30.12.2008 19:59:12
2jan16: ještě by se ideově dalo vyjít z obvodu INA193 a příbuzných
2danhard: je fakt že v tomhle případě se výhody př. zasilovače neprojeví asi vůbec nikde...
A už se přemejšlel jak to budeš řešit v záporný větvi
no stejně ho budeš napájet odjinud, tak co mu udělat to že + větev výkonová bude spojená s - větví pomocnou pro OZ, čili ho posuneš dolů a budepracovat v rozmezí napětí na bočníku
Elfag, 30.12.2008 22:00:52
Pomoci dvou diod a dvou kondu(zdvojovac) zvednes napajeci napeti na dvojnasobek -bude dost mekky,ale pro operak bohate staci.
vazne si myslíš že LM324 vydrží pomalu 70V?
Npajet se bude odjinud, cca 15-20V, výkonoé větve jsou naprazdno 36V. A navic, napajim to sice odjinud, ale aby to fungovalo, tak země museji bejt spojený. Boční pak bude viset "v luftě" ještě výš než je napájecí napětí OZ. Proto mi tu jedna23 byl tak laskav a sehnal mi zapojení tranzistorového napěťového zesilovače - na výstupní napěťovou regulaci.
No a kdybys to udělal tak jak sem ti to nakreslil tak ti stačí symetricky takovejch +-5V a malininký trafíčko, nebo si uděláš měnič. Na to ti stačí trafo z PC zdroje. no a máš to galvanicky oddělený a můžeš si udělat kolik vinutí potřebuješ. Do jakýho napětí potřebuješ ten zdroj.
Jenda23: měniče mi sem netahej.
To bych to rovnou moh celý udělat jako jeden spínanej zdroj bez plechovejch traf, s návrhy obvodů kolem TL494 nemám problémy.
No tak proč to řešíš tahkle složitě, udělaj stepdown měnič a je hotovo, je to malý lehký a netopí to tolik
Elfag, 30.12.2008 23:40:56
[b]vazne si myslíš že LM324 vydrží pomalu 70V?
[/b] - zdvojovac zminuju jen jako jednoduchy snadno realizovatelny zdroj vyssiho napeti - to pak muzes jednoduse snizit, pokud ti to tak nestaci tak detailne takhle:
napeti na kterem je bocnik zvolim pro operak jako 0, zenerkama nebo stabilizatorama si okolo te 0(ve skutecnosti +36) udelam napr +- 15V(+15 ze zdvojeneho napeti, -15 od zeme), vystup z operaku si k bazi darlingtonu stejnosmerne posunu zenerkou o cca 30V a je to.
Tak to pak jo.
ALe napadla mě lepší věc. Použít nějaký operák co vydrží větší napětí, jakýkoliv libovolný, třea 741 (vydrží 44V). Tenhle operák napájet napětím 40V. Na bočníku bude najvíc proti zemi asi 36V, rezerva 4V pro práci 741 stačí. 40V se může získat třeba z násobiče, a srazí se to pak zenerkou. Nebo můžu použít jako zdroj pomocných napětí malé trafo do DPS. Tímto vyšším napětím by se napájel pouze ten operák pro snímání proudu. Zbytek by vykonávala LM324, a zbyl by mi tam i jeden operák jako komparátor (pro budoucí využití s lepším trafem s oddělenými sekundáry), kdy bych pomocí tohoto komparátoru přes relé mohl přepínat i odbočky jednotlivých sekundárů pocle výstupního napětí.
Nevím, ale podle mě je zbytečný hnát ten operk takhle nadoraz do vysokejch napětí
mu můžu podepřít -napájecí pin zenerkou, pak na něm bude míň. Bázi tranzistoru musim ale minimálně o to samé napětí taky posunout. Znova zenerkou, a pak by to mělo jít bez problému. Bohužel doma nemám zenerky s takovýhlemi parametry, tak až po prázdninách, zajedu pro ně do Prahy a vyzkouším to.
Jen mě tak napadá, nešel by ten "bočníkový zesilovač" realizovat pouze z obyčejných tranzistorů? Dle mě určitě ano, ale pochybuji, že je v mých silách návrh zapojení takovéhleho tranzistorového zesilovače.
Klidně tam dám operák, nemám s tim problém. Jen mě zajímají i věci okolo, jako třeba tranzistorové zesilovače :)
Jen pokad o podepřeš zenerkama tak ti vznikde diference vlivem nestekných parametrů
teĎ jsem mimo..., ale nakreslim to. Bude to pro mě i pro Vás jednodušší na pochopení, jak jsem to myslel.
Elfag, 31.12.2008 18:56:46
Jenda ???