dumbo, 25.8.2008 23:23:45
odmotej kousek sekundaru
(vim ze uz sem ti to rikal... ale kdyz to nenapisu ja tak by to napsal nekdo jinej)
Naschval jsem tuto variantu nezakázal, protože to tak možná i dopadne. Momentálně je tato možnost již zakázaná, to staré originál trafo ničit nehodlám, obávám se totiž že po mém zásahu by již nefungovalo...
Nezbude ti nic jiného, než místo polovodičových diod použít vakuovou usměrňovačku, třeba dvě EZ81 paralelně, nebo GZ34 /s malým předřadným odpůrkem ve žhavení, je třeba srazit 1,3V/ a ve filtračním řetězci použít tlumivku. Pak by bylo možné díky úbytku na vakuové diodě a tlumivce se na těch 300V ss dostat. Jinak srážet to odpory je hloupost, budeš jen bez užitku topit, kdežto tlumivka ti pomůže s filtrací. Naprázdno tam bude sice o cosi víc, ale to záleží na pracovní třídě toho zesu-pokud to bude Ačko, tím líp, odběr je víceméně konstantní a ABčku vyšší klidové napětí nevadí.
Elf, 26.8.2008 09:20:37
Dalsi hypoteticka moznost je rizeny usmernovac, inspiraci je mozne vzit napr z televizi 70-tych let(Dukla atd). Problem ale je ruseni ktere rizeny usm produkuje.
jsou ty 300V vinutí vzájemně izolované?
ASD, 26.8.2008 09:43:29
Když už něco děláte, dělejte to pořádně a ne že vytáhnete ze sklepa starožitné trafo po dědečkovi na které se nesmí šáhnout a budete vymýšlet rovnák na vohejbák. Prostě buď převiňte sekundár nebo si nechejte namotat úplně nové trafo, tentokrát audio toroid.
Sendy, 26.8.2008 10:46:19
Tak tak.... ale ono se napětí dá pěkně sundat, stačí umět čarovat s tlumivkama, dokonce se to někdy používá - a jeden chytrý pán si to i nechal patentovat.
Hmm 2 Sendy a ASD: Použije se TOHLE rtafo, nemám peníze na žádný nový, na dva tácy bych šetřil 25 měsíců.
2 sinclair - vakuový usměrňovačky - ty bych tam klíďo moh dát
Podívám se jaký tu doma mám, jen doufám, že nemaji všecky spálený žhavení...
2 Federmann: Vinutí je spojený, rpostě střed se kdysi používal jako zem, konce přes usměrňovačku k filtraci...
Škoda,
nešlo by to zapojení překopat na 400V?, co je tam za elektronky?
No elektronky neustále přehazuju, zkoušim a zkoušim, jiný a jiný...
NO možná by ten zesík na 400V předělat šel, i celkem snad bez problém, jen bude problém s filtrací.. Budu muset dát už dokonce vždycky 3 elektrolyty sériově... celkem budu tak mít 110uF/600V, a budu muset použít ještě jednou tohle, abych měl aspoň těch 220uF filtraci...
Za chvíli sem hodim seznam těch vakuovek co mám
Takže mám tyhle:
AZ11
EZ80
AZ1 - mám 2 kusy, liší se od sebe hlavně velikostí, jedna má anody asi 3x větší než ta druhá - fakt sou obě AZ1čky? (no je to na nich napsaný, co já vim)
AZ4
ruskou 5C3S
a hafec PY86,88, DY86,87 - ale ty sou na VN ne?
Sendy, 26.8.2008 13:54:41
Tuším že v TV 4001 měli zdroj s tlumajznovým vstupem, zkus si to najít. A máš vůbec nějaké vinutí pro žhavení vakuové diody ?
no, vzhledem k tomu, že to trafo je originál k elektronkám, tak jo, mám tam žhavení na vakuáč 4V... Dále pak ještě 4V/6.3V na další elektronky
S tlumivkovým vstupem bude na výstupu střední hodnota napětí, ovšem jen pokud tam bude dostatečný odběr a nedojde k přerušení proudu (dostatečně velká tlumivka cca několik Henry). Na prázdno je tam stejně špičkové napětí (dimenzování kondů).
Na tvůj účel tam pasuje jen ta AZ4.
PY86 by jsi mohl 2 použít a žhavit je z 6,3V.
Sendy, 26.8.2008 14:18:40
Takže můžeš vyloučit všechny usměrňovačky, kterým těch 4V nestačí.
blbost Sendy... Co takle použít usměrňovačku s nepřímym žhavením? EZ80 - 90mA 350V, jedna by jeden kanál zesíku utáhla... další EZ80tka by byla na druhej kanál... prasárna, ale t.j. jedno...
Spíš mi někdo vysvětlete to s tou tlumivkou, absolutně sem nepochopil kam jí mám zapojit :) ("na vstup" - ??)
Sendy, 26.8.2008 14:35:43
Jo, jenže si uvědom, že ne každá nepřímožhavená usměrňovačka má dovolené tak velké napětí mezi K a f.
no tak tedka sem tě fakt nepochopil
vždyť když je nepřímožhavená, tak budou anodový a žhavicý okruhy od sebe oddělený, bude mezi nima 0V!
Ona by ta EZ80 i snesla, má tuším 500V Ukf psanejch, ale běžně se dává žhavení usměrňovačky zvlášt. Ale spolu s těma AZ1,1 je na malej proud, kdyžtak EZ81.
U těch PY86 jsem se seknul, jelikož tu lampu neznám.
Na 6,3V by byla EY82, a s PY88 by by jsi musel přitlačit na 30V žhavení.
Pokud je něco oddělené, neznamená že je tam nulové napětí, naopak tady by bylo mezi žhavením a katodou výstupní napětí toho usměrňovače.
fakt si to nedokážu představit kde by se to tam asi tak vzalo. Asi si to nakreslim.
(viz fotka v galerii)
No a z těch 6,3V budeš krmit další lampy a to necháš to žhavení v luftě ? Ale ty lampy mají povolené napětí mezi katodou a žhavením třeba jen 100V !
No a co, nechám je v luftě, vadí to něčemu?
vždycky sem to tak dělal, jen byl rozdíl v tom, že sem nežhavil navíc i usměrňovačku, nebyl totiž problém se zdrojem... netušil sem že může bejt takovej problém to nějak vyřešit...
pctun, 26.8.2008 19:04:37
a co tech 37W co vznikne při srážení odporem prostě topit do vzduchu, je to sice velká ztráta ala je to jednoduchý.
jo.. 37W vytopim do luftu, trafo dokáže dodat ale jen asi 60W, tedy 60-37=23W, a já potřebuju aspoň 15, lépe 20W na kanál, a ty budou 2!, takže potřebuju 40W....
Asi sem to spočítal blbě, ale to je jedno, stejně nemám nic, na čem bych to vytopil...
Danharde omlouvám se, sem děsnej pablb, hnedka mi to nedocvaklo...
když budu žhavit společně dvě elektronky, jedné zapojím katodu na +300V, a druhé katodu na zem, tak bude mezi nimi rozdíl 300V, a tedy pokud jedna vydrží Ufk=100V, tak mám průraz jasnej... D9ky ti za upozornění
Ten úbytek tam je, jen když teče proud, naprázdno odpor napětí nesrazí, jen je to měký, takže jaksi naprd.
napadla mě jedna možná i šikovná věc...
Mám tu plno jader na trafa, a napadlo by mě, že bych kus napětí prostě utransformovával nějak dolů, a výstup trafa by se mohl použít například na žhavení Pčkovejch eletktronek (PL81 například) - jen to promyslet trochu více - šlo by to takhle nějak??
SPíš tedka smysluplnější otázka k řešení: existuje nějaká součáska, která při libovolném proudu zchroustá vždy stejné napětí? (jako třeba dioda?) ALe upozorňuju, že budeme chroustat napětí kolem 100V
Napadlo mě použít nějak tlumivku/trafo
Sendy, 26.8.2008 19:47:54
Sendy, moc se nekřeň, a radši mi pomoz spočítat tu tlumivku...
Tlumivka je nanic, nebude odběr nebude úbytek
!CENZURA!
p. Federmanne napadá vás ještě něco jiného? jak to pořešit?
Trafo převíjet nebudu, leda že bych vyrobil úúúplně nové, to ale až někdy jindy, navíc nemám na to zrovna vhodné jádro po ruce... (a kupovat to nebudu, nemá to smysl, elektronky dělám jen pro zábavu, k tomu nepotřebuju profi trafo
)
Sendy, 26.8.2008 23:13:48
vrtacek, 26.8.2008 23:15:00
když už seš u tý diody, tak zenerka (zenerky) snížej napětí i při nulovim proudu jenže se natom protopí stejně jako na odporu
, tlumivku taky používám funguje, ale musí být ta zátěž no. A co že to máš za kondiky, že si nemůžeš dovolit větší napětí?
hmm Co je to Uef (efektivní napětí?) a Uss = ?? (no na nižšim gymplu nás to neučili
a já to nikde ještě o tom nečet) :)
Sendy, 26.8.2008 23:22:53
Uss - stejnosměrné napětí na výstupu filtru
Uef - efektivní napětí (před usměrňovačem)
Tlumajzna je při vhodném řešení výhodná, napětí je odvozeno nikoliv od Umax, ale od střední hodnoty
2 vrtacek: no kondenzátory používám z PC zdroje, kdy jeden je na 200V, a jsou tam vždy dva kolem 330uF. Tyhle dva zapojim do série, a získám tak "1" kondík 165uF/400V. Těhle dvojic pak zapojim paralelně víc, abych dostal třeba 330uF (400V). A kvůli zdroji dávat navíc ještě 3 do série, pak upravit zesilovač, no teda... no... nevim nevim :) Třeba to něják obejdu.. :)
Sendy, 27.8.2008 12:04:52
Na co tak obrovské kapacity ? 100W Marshall má první a druhý kond 100uF !
Dej si tam 6N13S jako rizenej usmernovac a muzes si to regulovat
2 Sendy: hmm, a víš kolik tam mám já celkem? 330uF
Jenže marshall má taky tvrdej zdroj, já mám (zatim) trafo měkotu, který je přetížený už jen klidovym proudem zesíku. (z 300V padnu na 150V :) ) - až tam nějak zapojim tohle trafo, tak tam třeba bude i menší filtrace.
btw nemá ten maršál taky problémy s brumem ?? btw každý druhý kytarový kombo neskutečně brumí...
No, zvlaste kdyz nejaky pablb necha zhaveni v lufte, tak to ma k brumu i duvod
danharde, hádat se nebudu, vyzkoušel jsem u toho zesíku jak ho mám tedka zapojenej na ten slabší zdroj, tak sem zkusil, zdali bude rozdíl v brumu (který je beztak minimální) když spojím jeden konec žhavení s GND. Rozdíl? Žádnej. Brumělo to furt stejně. Nemůžu si pomoct.
A zkoušels tzv. odbručovač? To je 82-100 ohm drátový potenciometr, zapojený kraji dráhy na vývody první, nejcitlivější elektronky a běžcem na zem, nejlépe na referenční zem, kde jsou připojeny i katodové odpory této elektronky. Výchozí poloha je střed a nastavením trimru lze téměř vždy /pokud tam není jiná bota/ brum ze žhavení velmi dobře vykompenzovat. Podotýkám, že při tomto způsobu už žhavicí vinutí nikde jinde nesmí být uzemněno.
Nezkoušel jsem, ale zkusím. Jestli sem to pochopil správně, tak kraje potíku na žhavení ?? (který dva vývody?), a běžec na GND.
Takže už vim jak na to půjdu. Zaplácnu 2 mouchy jednou ranou. Kdysi jsem si chtěl udělat zdroj 0-300V i s proudovou pojistkou, na tu se ale zatím vykašlu. Před pár minutama jsem z nějakýho ATX zdroje vykuchal tranzistor označený "C5027-R", doufám že je to C to samé co 2SC, a že jsem si obstaral správný datasheet:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/172890/UTC/2SC5027-R-TA3-T.html (zkontrolujte mi to raději někdo)
T9mto tranzistorem bych chtěl regulovat napětí zdroje. Max. ztráta může být 50W, tj kdybych reguloval až do maxima, tak můžu max pracovat s proudem až cca 100mA (125mA, 400V na elytech) - thle si nějak spočítat a domyslet dokážu, to je OK.
SPíš mi de o něco jiného. Potřebuji vymyslet obvod, který dokáže stabilizovat třeba 300V
Asi bude potřeba nějaký referenční zdroj napětí, a pak co dál, to nemám páru - poradíte pls?
Taky u takovejch tranzistoru byva v dokumentaci obrazek SOA, aby jsi vedel, proc si ho tam odprasknes :)
hmm, jenže tohle sme se na základce naučili, a ty seš první, kdo mi to řiká... no tak díky no.. sice nevim proč by se to odprásklo, ale na "SOA" se podívám... Jestli z toho vůbec něco pochopim...
SOA bude zřejmě safe operating area, vidim 2 křivky, jedno pro trvalý proud, druhá pro maximální (??) proud.
Kdybych chtěl na tranzistoru mít max. 400V (regulovat od nuly, a to i relativně velké proudy), tak z grafu zjistim, že je to max 100mA přiblině, což mě ale vůbec nepřekvapuje, to sem si spočítal ze ztrátového výkonu 50W / 400V = 125mA
Nebo dávám dohromady nesmysly??
ASD, 27.8.2008 17:16:19
To Jan16: SOA obvykle znamená, že buď můžeš použít maximální napětí a malý proud nebo maximální proud a malé napětí, ale nikoliv maximální napěti a maximální proud douhromady, jinak se to roztrhá na kusy. Ukázková snadno pochopitelná SOA je zde na straně 2
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/MJ15003-D.PDF
ASD, 27.8.2008 17:25:20
To Jan16: Na 400V můžeš s tímto tranzistorem jít trvale maximálně na 50 mA, trvalých 125 mA znamená smrt.
takže ta křivka znamená smrt? takže někde v poli POD křivkou... Ale jak si přišel na 50mA ?
btw máš doporučení na nějakej tranzistor, levnej, dobře sehnatelnej, kterej by těch 400V přežil, a proud 300mA nejlépe? (minimálně těch 200mA)?
Díky, Honza
S bipolarama to nezkousej, mam tu v umely zatezi BUX80 a pri 300V/80mA po ohrati odchazeji s prehledem.
Lepe odolne jsou mosfety na vyssi napeti.
Anebo ta vykonova dvojita trioda jako rizenej usmernovac.
ASD, 27.8.2008 18:48:33
Název Safe Operation Area hovoří za vše. Na 50 mA jsem přišel překvapivě z toho grafu.
Tranzistory na 400V mě moc nezajímají, tudíž nic nemohu doporučit.
a kde bych tu triodu asi tak vzal?? - to by byl do toho zesiku i nejlepší. Problém je v tom, že výkonový triody nemám, leda tak pentody, ale ta by tam asi šla dát taky... ale to by byl fakt už nářez... ALe dobrej nápad, podívám se co tu mám za výkonový lampy...
Jo ještě sem zapomněl, když řikáte s bipolárama nezkoušet, tak to tam mám použít mosfety? Vživotě sem nezapojil mosfet, a když jo (KF520 v jedný stavebnici) - podle návodu - tak to stejně nefungovalo... Od tý doby o mosfety nestojim, leda že bych změnil názor, ale to bych se je musel podle nějakýho návodu naučit... Ale upozorňuju, nic o nich nevim. (krom toho že sou všude, jen já je nepoužívám) :) - ale na tohle asi založíme kyžtak novej thread - mám to udělat?
Hill, 27.8.2008 20:45:39
Když je jednoduchý, patrně bude ve třídě A. To znamená konstantní střední odběr.
Tak to udělej, jako se to dělalo kdysi: první elektrolyt za usměrňovačem dej jen asi tak 10uF, pak tlumivku a teprve za ní to odfiltruj nějakými 2x50uF s další tlumivkou mezi nimi. Tím, že první elektrolyt neudrží špičkové napětí (bude na něm značné zvlnění), budeš mít na druhém elektrolytu to špičkové napětí jen v případě, že nebude ještě nažhavený zesilovač. Nakonec i ten usměrňovač můžeš připojovat až po nažhavení, aby pracoval rovnou do zátěže (i to se dělalo). Nebo použít usměrňovačku, jak už tu bylo.
Problém vyřešen. Žádné snižování napětí, nic podobnýho. SEhnal jsem na to 2 vhodná trafa, zapojil jsem je dohromady tak, že z toho leze přesně 210Vac což jsem potřeboval. Sice musejí být trafa 2, ale i tak to zatím nevadí. Začal jsem "studovat" měniče a impulzní zdroje. Uvažuji nad výrobou impulzního zdroje, který by sloužil jak pro napájení anodových obvodů, tak pro žhavení 6.3V, a dále možná i jeden výstup 0..cca 100V, 300mA - zdroj konstantního proudu pro žhavení elektronek s typem žhavení P
SNad se ten zdroj podaří :)
Aktuálně: Podařilo se mi vyrobit jednočinný blokující měnič, z 230Vac (zatím ne ze sítě. raději přes "oddělovací trafo") dává 12V (zatím je tak nastavený) max. proud 1A (dal by i víc, ale drát sekundáru je moc tenký). Zapojení je dosti jednoduché (1 tranzistor, TL431, optron, a pár dalších součástí), a tudíž účinnost kolem 80% při plném zatížení je řekl bych úspěch. :) Držte mi palce na další měniče :)
Sendy, 30.8.2008 22:32:07
Co takhle EMC ?
bohužel nemám tušení co je EMC
Ruseni vole.
EMC (Elektro-Magnetická-Kompatibilita, jinak se nenech odradit, nejsou včichni tak znali jak se tváří...
!CENZURA!
Odradit se nenechám. Rušení? Jediný co můžu udělat je dát na výstupy tlumivky. Ty tam budou. DAlší věc, kterou bych udělat mohl, ale asi neudělám, je dát ten zdroj celej do plechový krabičky. (pokud to bude nutné, tak to budu nucen udělat).
Danharde, přestaň mi už nadávat, zajmalo by mě kolik ty si toho v 15ti letech věděl.
Sendy, 31.8.2008 09:48:53
Já bych Danharda nepodceňoval. Když to porovnám, kam to dotáhl von, a kam tatrman, a máme.li věřit, že v patnácti letech svého věku tatrman prováděl světové výzkumy, publikoval a patentoval o100péro
, předpokládám, že v tomto věku měl Danhard již první Nobelovu cenu a náběh na druhou
.
zdenda, 31.8.2008 10:07:17
a trafo na impulzní zdroj jsi sehnal kde? Převinul z PC?
Sendy, 31.8.2008 10:09:42
Omlovam se, ze jsem neodpovedel celou vetou, jak jsem ji znal ze slovniku meho synka, kdyz mu bylo asi tak 15.
Tak to tedy opravim :
EMC tyvole ? Tyvole to je ruseni, tyvole.
Jinak v 15-ti jsem si samozrejme myslel, ze vim vsechno :)
hezky to umíš danharde, já takhle sprostej nejsem. :)
2 zdenda: jo trafo jsem použil z PC zdroje, ale mám tu i jiný jádra, nový, z žádnejch zdrojů.
Ta narážka na EMC byla proč (už jsem kousek prostudoval).
Tlumivka na vstup, omezení proudovýho rázu, filtrace kondíkem paralelně... to tam bude, víc to zřejmě řešit nebudu.
Životnost taky řešit nebudu - proč byla narážka i na životnost?
zdenda, 31.8.2008 18:28:39
Jan16 - A k čemu ti je 12V a 1A? Ty přeci potřebuješ 300V stejnosměrného napětí. Je otázka jestli by se ti tam příslušné vinutí vešlo.
K otázce rušení - je naprosto nezbytné aby jsi celý spínaný zdroj dal do stínícího kovového krytu(podobně jako v PC či v průmyslových aplikacích). Zesilovač by ti mohl chytat kmitočet spínaného zdroje a na výstupu by byl tento kmitočet "zesílen". Což by mohli nelibě nést reproduktory.
nevim jak si přišel na ten 1A, o tom nikdo nemluvil. Na co že mi bude 12V? asi sem to napsal fakt blbě, ale to bude na primární straně měniče. Nechápu, proč by se mě to tam nemělo vejít. Pokud bych použil jednočinný bblokující, napětí se netransformují v poměru závitů, a když si vezmeš třeba takovej zdroj z kompu, tak na primáru je kolem 40z (pro 300V) a na sekundáru tak kolem 5-10ti, nechápu, proč by se to tam nevešlo :) navíc já to budu vinout daleko tenčim drátem, jen na max. 250mA (možná ani to ne)takže se to tam zajisté vejít musí... Ale asi mi něco uniklo.
Jinak to s tim rušenim, to sem fakt zvědavej. Pak poprosim tátu ať přinese z práce osciloskop, a podíváme se co leze z výstupu zesilovače
Vole je sprostý slovo? Nebudeš ty náhodou převlečená jeptiška, co ve volných chvílích mezi modlením fušuje do elektroniky?
vole neni zas tak sprostý slovo, bohužel mi příde sprostý, když mi někdo nadává za mojí neznalost
zdenda, 1.9.2008 14:18:10
jan16- napsal jsi "Aktuálně: Podařilo se mi vyrobit jednočinný blokující měnič, z 230Vac (zatím ne ze sítě. raději přes "oddělovací trafo") dává 12V (zatím je tak nastavený) max. proud 1A (dal by i víc, ale drát sekundáru je moc tenký). Zapojení je dosti jednoduché (1 tranzistor, TL431, optron, a pár dalších součástí), a tudíž účinnost kolem 80% při plném zatížení je řekl bych úspěch. :) Držte mi palce na další měniče :)"
z toho jsem vycházel.
vycházel jsi špatně, a já jsem to napsal špatně. Zapomněl jsm zmínit že měniče se sebou nesouvisí, jeden je prostě 230Vac/12Vdc 1A a druhý, další měnič bude na ty elektronky, a jediné, co budou mít společného je to, že primární strana měniče k elektronkám se bude krmit 12V (tj stejné napětí jako na výstupu toho prvního měniče). Snad už je to dost jasné :)
tak pánové... Naivně jsem se rozhodl, že trafo rozeberu, a pokusím se odmotat kus sekundáru 300Vac. Chá chá chá. To bych musel nejdřív rozmotat celej primár. Ten je totiž navrchu, což jsem nečekal. Co vím, tak se primár dává úplně dospodu ne? Hlavně že sem se s tim půl hodiny matlal, abych tohle pak zjistil
Tak přiviň primár
Nebaví mě opakovat stále dokola, že by se změnily napětí žhavicích vinutí. To si to trafo radši navinu celý nový. NAvíc přivinout by se musela skoro třetina závitů, co už tam je, a to by se nevešlo na tu kostřičku ani náhodou. Ta je už tedka pěkně natěsno...
tak co to řídit tyristorem na primáru a za usměrń ovačem dostat těch 300V
pardon triakem
Sendy, 18.10.2008 16:27:40
A co tak udělat jen pro anody autotrafo z 300V na požadované ?
"to řídit tyristorem" - nemělo by to tak trochu, i vliv na žhavení? jako že asi mělo? CHce pomocí střídy zřejmě měnit napětí na filtráku, ale stejně budeš měnit i teplotu žhavicích vláken. nebo snad ne? :)
Autotrafo pro sekundár by šlo, kdybych ho měl. Jenže ho nemám.
jo taaaaaak ty tam máš žhavení pro flašky, ja to nečet
, tak to jedině, dát tam MCU nebo něco takovýho a udělat takovej stabilizovanej zdroj
kurnik prdel, to tam rovnou můžu dát spínanej zdroj. To už jsem navrhoval kdyyysi dáávno taky. Jenže do lampovýho zesu tyhle věci nepatřeji. :)
Leda že bych někde z něčeho kuchnul jiný vhodný trafo.
Pochybuju, ale že se mi někdo podaří kuchnout trafo 230/2x212,6.3(odbočka na 4V),4, navíc s výkonem aspoň minimálně 60W, lépe 80 až 100W.
>>nejsou nějaká takováhle trafa v elektronkových telkách??
tak tam prdni tranzistorivej stabik se zenerkou, nevim co bys chtěl jinýho, řeš jak to de ne jak bys chtěl, když to jináč nejde, trafo převinovat nechceš srážecí měnič se ti nelíbí, tak už potom nevim co tam dát
Tak ale ty polovodičový věci natož MCU v elektronkovým zesilovači moc "retro" nejsou.... Což teda udělat lampičkovej stabilizovanej zdroj?
at k si uděláme úvahu.
když usměrníme 300V, dostaneme 425V. Potřebuju ale 300V. 425-300=125V. Tudíž se někde musí ztratit 125V. Zesilovač bude mít odběr 0.2 až 0.25A špičkově.
tedy 0.25*125=32W
Tedy vytopit 32W někde na tranzistoru. Máš teda nějaký návrh na tranzistor, kterému podle SOA bude vyhovovat aby na něm mohlo být min. 200V (rezerva), při proudu aspoň minimálně 0.5A?
Jde tu zas o to, že nehodlám kvůli tomu koupit nějaký tranzistor za 300ky, to si radši koupim nějaký slušný trafo, nebo si našetřim, a rovnou si nechám udělat audio toroid.
K dispozici tu mám nějaké běžně používané tranzistory, jako MJE13007(9), C5027 (to je KSC, nebo 2SC? jak to poznám?) - ty sou ze zdrojů PC, možná bych někde našel i BUT11.
Daleko horší asi bude, vymyslet ten obvod stabilizace s tím tranzistorem. (umím vymyslet leda tak s operákem)
hmmm lampičkovej. .to nezní špatně... Ovšem řekni mi, která lampa vydrží 35W ztrátovej výkon (minimálně)
opět upozorňuju, nebudu kupovat žádnou lampu, radši si kdyžtak koupím audio torojda.
PS: Jentak se ale 1kCZK na nové trafo nevzdám.
to nevím, já do lampiček nedělám, leda až tak do těch v GHz a to už zase skoro nejsu lampičky... jen jsem uvažoval, aby to bylo retro.
2 kvitko, ale jo, máš pravdu. Jsou lampový stabilizátory. Ale určitě ne pro proudy, který sotva usměrníš nějakym AZkem. (AZxx jsou usměrňovací elektronky, celkem slušných rozměrů) :) Ty stabilizovaný zdroje z elektronek mohly bejt tak pro proudy do 50mA, pokud tam nebyla nějaká joo výkonová flaška :)
Ztaim bych zkusil ten tranzistor. Nějký návrhy na typ? (MJE13007(9), C5027 (je to 2SC, nebo KSC - jak to poznám?, BUT11,...)
dík, Honza
Tak vem tranzistor třeba z monitoru tam by to měly vydržet, myslim že budící tranzistor VN trafa by si to měl dát a nemusíš nic kupovat, u tranzistoru kdž je tam C5027 tak je to 2SC.. a je to NPN a když tam je A či B tak je to PNP
by to chtělo tucet těch AZ lampiček (ty znám) dát je hezky vedle sebe... třeba extra lampičkovej zdroj do extra bedny
To by bylo docela retro
Sendy, 18.10.2008 17:43:05
Už tady dávno zaznělo řešení s tlumajznou. Ale když je někdo neumí číst, tak těžko něco dořeší.
2 sendy: si myslíš, že sem to jako nečetl?
Pokud vím, tak tlumivky se používají k omezení proudu. Jestli lze použít k omezení napětí, nevím. Pokud si také pamatuji, psalo se, že na tlumivce se ztrácí napětí s rostoucím proudem. To už tam můžu dát i ten odpor, a vyjde mi to na stejno. Akorát odpor bude víc topit.
Sendy, 18.10.2008 18:08:16
No když myslíš... a japa asi ta tlumifka ten tok vomezuje ?
proud asi omezuje tím, že sráží napětí. Já chci proud zachovat, a srazit DC napětí o 125V. Nebo AC napětí před usměrňovačem srazit o 85V.
Sendy, 18.10.2008 19:04:42
To je velmi, ale velmi odvážné.
co se ti ZAS nelíbí?
ja bych tam dal ten tranzistor se zenerkou a bylo by vymalováno, takovej 2SC2979 stojí asi 50kč a ma ho farnell.. Vím že je to poměrně velká ztráta ale těžko se to bude jináč řešit
Sendy, 18.10.2008 20:11:56
A japa to uměli před 50 lety, když Farnell neexistoval ?
Sendy, 18.10.2008 20:16:39
Vy jste se tu teda sešli... kolik těch trandů musí mít paralelně na těch jehova 200V a 0,5A ?
Sendy, 18.10.2008 20:32:05
Máš nějaké jejich akcie ?
dřív to řešili tim, že navinuli trafo, jaký bylo potřeba, a nepotřebovali napětí zbytečně snižovat.
Sendy, 19.10.2008 00:07:07
Je zajímavé, že ve zdroji 250V DC z roku 1955 bylo trafo se sekundárem 2x 290V, jak to asi dělali ?
jezevec, 19.10.2008 08:39:44
Někde asi dnešní soudruzi dělají chybu...
Sendy, 19.10.2008 09:34:38
Asi v tom, že zapomněli studovat to, co dělali soudruzi před 50-60 lety - a ukazuje se, že kdo se nepoučí z historie, bude si ji muset prožít
si myslím to samý co Sendy, ono není na škodu studovat bedlivě co dělali soudruzi doma i za velkou louží před 50 lety.
O je sice možný Sendy, že tam bylo trafo 2x290V, a 250V z toho lezlo. Nejspíš tam byl lampovej stabilizovanej zdroj, jenže pochybuju o tom, že snášel proudy stovek mA. To by tam musela být pořádná flaška.
Sendy, 19.10.2008 12:15:21
500mA, a žádný lampový stábl tam nebyl. Zdroj pro zesilovač varhan, třída AB, na konci 4x6V6 +2x6V6 (zvlášť basy a výšky).
a čim to sráželi? odporem? tlumivkou? autotrafem?
Co dělá tlumivkovej vstup filtru za usměrňovačem jsem psal někde na začátku + nějakej úbytek na té usměrňovačce.
Sendy, 19.10.2008 15:43:48
Koukám, že se to tu celé nějak zacyklilo
ha danharde, ale co já si pamatuju, tak kdosi tvrdil, dát tlumivku před usměrňovač, nebo v tom neni rozdíl?
To je safra rozdíl dát tlumivku před usmerňovač do střídavé cesty a nebo na vstup filtru do usměrněného napětí. Nevšiml jsem si, že by ti někdo doporučoval dát tlumivku před usměrňovač, dokonce při dvoucestném usměrnění vakuovkou mě není jasné, jak by jsi to chtěl provést ??
hele, neřešte co bylo, sám si to dobře nepamatuju, a číst se mi to nechce :) S tlumivkou mi nikdo nerekl kam presne s ni, tak je pak jednoduchy, proc vznikaji nedorozumeni.
kam ji teda mam dat? za ten dvoucestny usmernovac, tj pred filtracni kapacitu? Muzes mi vysvetlit jak tam ta tlumivka bude fungovat? jak to bude omezovat napeti? Jaka velikost tlumivky? (indukčnost)? Jak jí spočítám?, tj kolik závitů navinout na jak velký jádro?
Sendy, 19.10.2008 20:26:13
A nechceš, aby ti ji ještě někdo dovezl osobně ?
Sendy: Tuším že v TV 4001 měli zdroj s tlumajznovým vstupem, zkus si to najít.
danhard: S tlumivkovým vstupem bude na výstupu střední hodnota napětí, ovšem jen pokud tam bude dostatečný odběr a nedojde k přerušení proudu (dostatečně velká tlumivka cca několik Henry).
Kometář k nějaké usměrňovačce v GESu:
Dvojitá dioda vhodná pro transformátory se sekundárním napětím 2x700VAC (kapacitní vstup filtru, C=4uF, I=275mA) až 2x900VAC (tlumivkový vstup filtru, L=10H, I=165mA). Zapojení patice je shodné s elektronkami 5AR4, 5U4G a GZ34. Elektronka splńuje americké armádní normy JAN, je spolehlivá v provozu, dlouhoživotnostní a otřesuvzdorná.
Když něco nevíš, tak se zeptej, zdá se že nedorozumění vznikají především u tebe.
Ovšem odvození navíjecího předpisu té tlumivky je trochu delší, než na pár řádek.
Sendy, 19.10.2008 21:05:19
2 Danhard - ty máš taky kdeco, nemáš schéma zdroje, kde byl transduktor pro stabilizaci napětí, a nějakou teorii k tomu ? Tuším to dělala kdysi Chirana.