pozri na nete 100V zosilnovace. k tomu treba 100V repro a tie repro sa potom spajaju paralelne staci mono zosik. su k dostaniu rozne vykony. celkovy vykon je sucet prikonov bedni ale odporucam nieco pridat.
no 100V rozvod sem videl zatim jen ve skole
takze da se to pouzit i k normalni reproduci hudby?
edit: "normlani"= jakoze ne jen rozhlas a takovy ale i hudba k poslechu (bez tance
)
tieto boxy vecsinou hraju az tak od 300Hz alebo este od vecsej frekv. takze ak nebude vadit ze chybaju basy tak to bude v pohode. inca sa to da vyriesit serioparalelnym radenim boxov. Tj trebars dva 8Ohm paralelne daju 4 Ohm dva tieto dvojice ktore maju 4 Ohm zapojene seriovo daju zase 8Ohm tj vysledok toho pripadu je zapojenie 4 bedni do jedneho zosilnovaca 8Ohm (mono). Vykon sa samozrejme scita.
dumbo ® , 4.10.2008 11:23:53
no jo, ale on to chtel tak aby se na kazdy bedne dala regulovat hlasitost
Co takle ke kazdy bedne ubastlit zvlast zesilovac treba s TDA2005, a mezi mistnostma tahnout jen stiněné vedení zvuku na linkových úrovních? 775mV
A ke každé bedně ještě tahat 230V?
Není tedy už lepší vzít třeba šest modulů s TDA7293V z EZK, dát je do jedné krabice a třemi tandemovými potenciometry si pohodlně regulovat tři stereofonně ozvučené a nezávisle regulované zóny? Případně tedy šest samostatných potenciometrů a šest monofonně ozvučených a regulovaných zón? Všude na světě se to takhle dělá, vícekanálovými zesilovači.
Nedávno jsem právě jeden takový dělal /osmikanál, 4x stereo/, protože ekvivalentní značkový vícekanálový zesilovač stál přes čtyřicet tisíc. Tohle vyšlo na patnáct i s korekcema, přepínačem vstupů a slušným vejvarem
sinclaire, nemyslim si ze si to vymyslel o mnoho lip. Stejne by musel tahnout minimalne 4 draty. (a1, a2, a3, gnd spolecna pro vsecky 3 okruhy)
Navic vetsinou 230V se v techto mistnostech ziskava celkem snadno. Budto je nekde v koute zasuvka, nebo se da tahnout i od jinut (ze svetel, ...)
jo rikal si 3x stereo.. tak minimalne 7 dratu no...
Proč čtyři? Ke každému okruhu akorát reprodvojlinku 2x1,5...hlasitost je samozřejmě regulovaná na nevýkonové úrovni na vstupech těch TDA7293. Nehledě k tomu, že tahat někam 30m nesymetrického vedení podprůměrným, levným stíněným kablíkem, jak je dneska zvykem, je při současné úrovni elmg smogu cesta do pekel. Třeba si představ, že bude někdo sedět pod tou reprobednou s TDA2005 /která má citlivost asi 16mV/ a začne telefonovat...aktivní řešení se dá dělat zase jen na profesionální úrovni, to znamená symetricky a na úrovni aspoň +6dBu. Nedělej chytrolína a nepředhazuj někomu řešení, který nikdo na světě nepoužívá.
proč 4? Splet sem se, myslel sem že si psal 3x mono, tj máš 3 aktivní výstupy + 1 zem.
Ale ty jsi psal 3x stereo, tj 6 aktivních výstupů, + 1 GND, tj 7 drátů. Kdyby si měl ke každýmu okruhu táhnout zvlášť repro dvojlinku, tak 6*2 = 12 drátů. (6x dvojlinka)
Tvoje řešení má výhodu v tom, že je možné regulovat hlasitosti všech okruhů z jednoho místa.
Vedení bude relativně dlouhé, odpor zátěže třeba 8R, výkon 50W (5*10W repro) - na 20m vedení nebude ztráta uas tak moc zanedbatelná. Sám z vlastní zkušenosti vim, jaká je ztráta na 15m 1.75mm při 20W(na zesilovači) a 4R reprobedny.
Nemyslim si že je problém vytvořit s OZ symetrizátor/desymetrizátor.
Poslouchej Honzo, nic proti, ale měl by sis zopáknout trochu fyziky, mrknout na měrný odpor mědi a spočítat si, kolik asi bude úbytku na 20m dvojlinky 2x1,5mm2 při výkonu třeba 20W/4ohm, tj. při napětí okolo devíti voltů a proudu okolo dvou ampér. Zjistíš, že ten úbytek je tak zanedbatelný, že nemá smysl se o něm vůbec bavit.
A znovu Ti opakuju-Tebou navrhované řešení nikdo nikdy na světě nepoužil a nepoužije, protože je drahé, složité a zoufale zranitelné z hlediska rušení.
Proč je drahé? Protože šest menších transformátorů a šest menších chladičů je rozhodně dražších, než jedno větší společné trafo a jeden společný chladič, nehledě na nechutnou spoustu otravné mechanické práce pri vestavbě těch zesilovačů do beden, tahání 230V a tak dále.
Znovu opakuju, že to Tvoje řešení je technicky blbé, drahé a totálně neprofesionální.
No vyšlo mi cca 2W, což je teda dost divný, protože tenkrát jsem tam musel mít ztrátu minimálně 5-10W (zesilovač téměř v limitaci, a bedna sotva hrála)-> to bylo asi tim, že ten kabel nebyl zrovna nejkvalitnější (klasika dvoužíla kulatá, bílá barva izolace... Kolik ten měl kdysi průřez nevim, ale pod milimetr^2 to nebylo)
No, asi máš čéče pravdu, že ztráta nebude velká. Já jen vycházel ze svojí zkušenosti.
Ano, přesně tak, je to kolem dvou wattů. Což mě při výkonu koncových stupňů okolo 50W na kanál zajímá asi přibližně tolik, kolik toho včera vysral a jaké měl hovno čínský premiér...
Honzo opět-nic proti, ale jestli to dvojčíslí ve Tvém nicku udává věk, pak Ti nepochybně chybí těch třicet let zkušeností, co mám já.
A uznej, že Tvůj nápad se symetrizačními a desymetrizačními zesilovači s OZ je ptákovina na n-tou. Jednak bys jich musel mít v ovládací jednotce šest, jednak v každé reprobedně, kde bys kromě +18V pro TDA2005 musel ještě vytvořit +/-15V pro operák...
No uznej sám...nejsi hovado?
16 není můj věk, to bys musel odečíst 1, ale mysli si o mě co chceš, je to tvůj názor.
Operák lze napájet i nesymetricky, +-9V (18V) mu stačí. Jaký je rozdíl při napájení +-15 a +-9 upřímě netuším.
Myslel jsem to tak, že by se regulace prováděla u každé bedny zvlášť, tj ne centrálně.
Pokud se to s těma ztrátama má opravdu takhle, tak to klidně rozvody mohou být "silové".
Fakt mě chceš poučovat o tom, jakými způsoby se dá napájet operák?
A než se pustíš do nějaké diskuse, měl bys fakt vědět základní věci, ať tu ze sebe neděláš hňupa.
Rozdíl v napájení operáku +/-15V a +/-9V bude nejspíš ten, že bude dost omezenej rozkmit na výstupu toho operáku, jinak a polopaticky řečeno nesnese tolik do vstupu a nedá tolik na výstupu.
Kurva kluku, fakt radši víc studuj a čti, než začneš někomu radit...
A docela rád bych viděl, jak budeš nesymetrickým napětím napájet symetrizační zesilovač se servovýstupem. Jestli nevíš, co to je, nastuduj si to. Je to jedno z nejpoužívanějších zapojení jako budičů symetrických nf linek.
ASD, 4.10.2008 17:01:13
Tady se to dohaduje nad technickými aspekty řešení a stejně to dopadne tak, že hospodskému se řekne, že to bude stát XXXX peněz a on zajde na šrotiště a přinese si 3 ks staré minivěže s aux vstupem, lidi to totiž dneska houfně vyhazujou, když odejde CDčko a dají se jenom delší dráty k bednám.
To Jan16: Vem si 20 metrů "stíněné dvojlinky", natáhni to po místnosti a zkus tím prohnat běžný linkový výstup. V lepším případě se ti tam objeví brum 50 Hz z elektroinstalace, v horším rovnou AM rádio.
2 ASD: nemám tu po ruce 20m stíněný dvojlinky, ale jenom cca 7m, tim mám propojenej komp -> zesiloač pro zadní reproduktory v pokoji. Neni tam ani brum, ani rádio.
ASD, 4.10.2008 17:16:45
7 metrů je ještě málo.
Ano, může to tak dopadnout, hospodští jsou kurvy kurevský a většinou šetří kde nemají.
Já měl to štěstí, že mě ozvučením luxusní restaurace s dvěma salonky pověřil rozumný majitel, který si přál ve všech třech místnostech i ve foyeru kvalitní stereofonní ozvučení, ne nějaký šustibudky-kníkátka. To, co jsem ušetřil stavbou toho zesilovače /místo nákupu drahého značkového/ jsem částečně vrazil do kvalitnějších beden.
moc dekuju..pudu to s hospodskym prokonzultovat ale vydim to taky na nakej vicekanalovej..no jeste se musime domluvit prave na tech financich
a s tema bednama od veze to snad tak nedpoadne protoze tak je to ted a je to strasna prasecina :D ted je to XY beden pospojovanejch ani nevim jak ale kupodivu tomu staci jen tda2009 :D ale asi i kvuli tomu chteji neco novyho
takze diky moc a pudu konzultovat
dumbo ® , 4.10.2008 19:03:07
nejsem sice velkej odbornik ale taky bych ti doporucil 6ti kanalovej zesik, ale doporucil bych ti 6x TDA 2050, je cenove pristupnej a zapojeni s nim je opravdu trivialni, a vykon taky neni spatnej (do 4R ma max vykon 50W a RMS 32W a to je oneco vic nez TDA 2005 :)
jo vcera sem to dlouho do noci rozresoval
takze to udelam z ty satvebnice 6x tda2050 z EZKa melo by to bejt fajn
Z EZK žádný zesilovač není fajn
dumbo ® , 5.10.2008 10:45:44
si to udelej sam, troska cuprexidu, a naka ta soucastka. stavebnice sou moc drahy
no ja to zatim nepocital..ale zdalo s emi ze je to zrovna docela levny..no ale musim se kouknout kolik co stoji..dystak bych to teda udelal cely no...ale to vrtani direk aaaach :D
Nestojí to za tu práci, cena té stavebnice s TDA2050 je příznivá. Akorát se obávám, že to bude výkonově prostě málo. Reprobedýnky na tento účel nemívají citlivost vyšší, než nějakých 86dB/W a potřebujou tedy krmit, aby hrály. Proto jsem já použil moduly s TDA7293V, nekrmím je až na krev, takže dávají jen asi 50W/4ohm, zato si ale díky proudové rezervě výstupu nechají líbit i 2 ohmy, tedy dvě 4R bedýnky paralelně.
dumbo ® , 5.10.2008 12:41:26
ja proti TDA7293 nic nemam ale myslim si ze takovej malej integracek ma celkem problem uchladit 100W na ty mali kovovi plose co je na nem. TDA2050 se taky nechladi o nic lip ale postavil sem oby tyhle zsilovace a ten TDA7293 to topil vic. z tech TDA2050 mam doma zesilovac, bedny mam Omnitronic DX-1022 a hraje mi to doost dobre.
no ja se tak bal aby totreba nebylo malo..ale ptal sme se a vykonove skoro dostacuje ten tda2009 co tam je ted..jenze je to neprakticky a prave nekde by to trochu silnejsi chtelo..takze to tda2050 by si mylsim melo stacit
No Omnitronicem bych se tu zrovna nechlubil, ať nejsi za kokota /Omnitronicy si kupují jen dementi/. A nikde jsem nepsal, že se ta TDA7294 musí napájet plným napětím a dávat 100W. Neumíš kurva číst, co jsem napsal o kousek výše? Pokud to TDA7293 využiješ na výkon cca 50W, dá se s přehledem uchladit, tak jako se v pohodě uchladí třeba 60W konec s LM3886. Nikde není dáno, že když má to TDA v datasheetu 2x50V napájení, že se to do něj musí pustit za každých okolností. Jsi blbej kokot, jestli ti tohle nedochází.
dumbo ® , 5.10.2008 15:20:29
no spis ses kokot ty a neumis premejslet pac kdybys vyuzival to TDA7293 jen na 50W (tj na 50%) tak je fakt zbytecny ho kupovat protoze je 2.5x drazsi nez TDA2050 a i kdyby si s nim zivil 2 repraky s vyslednou inpedanci 2ohmy tak je porad ekonomctejsi koupit ty dva tda2050. a navic kdyby zivil dva repraky tak by na jeden reprak pripadlo 25W coz uz je skoro jak ten TDA2009 a kdyby si cetl tak autor rikal ze nekde by to chtelo zesilit!!!! a jeste by to bylo MONO!!
a ktem bednam: vym ze omnitronic neni nejlepsi znacka, ale ja ty bedny mam uz 5 let uz nekolikrat hraly na akcich naplno a jeste nic se mi s nima nestalo a maj porad tuhej zaves kose.
Sendy, 5.10.2008 18:06:47
Omnitronic na hrad !
ASD, 6.10.2008 12:33:15
Tak jsem se podíval do drogerie a
TDA2050 stojí 40 Kč s DPH
TDA7294 stojí 68 Kč s DPH
Sice nevím, zda je to kvalita nebo fake, ale nad 28 Kč by nemělo cenu přemýšlet už kvůli tomu, že 7294 má větší plochu pro styk s chladičem.
dumbo ® , 6.10.2008 12:53:20
ale my se tu bavyly o TDA7293 a ne o TDA7294 ikdyz mi prijdou uplne stejny tak TDA7293 stoji 100,-
ASD, 6.10.2008 14:39:28
Rozdíl mezi 7294 a 7293 je třeba v tom, že 7294 je do symetrických 40V a 7293 je do symetrických 50V. A když tu sinclair explicitně napsal, že do toho nechce pouštět symetrických 50V ale míň, tak automaticky nebudu vyhazovat peníze za 7293, ale vrazím tam 7294, ne ?
Jinak souhlas 7293 je za 100 Kč s DPH.
ASD zcela přesně chápe, o čem tu celou dobu píšu. Pokud by byl případný šestikanál či vícekanál napájen tak, jako jsem to udělal já s TDA7293V, tedy ss naprázdno 2x30V, tak tentýž postup lze úspěšně použít i u TDA7294V. Výkon bude stejný, tj, kolem 50W/4R. Za těch dvacet osm kaček navíc a k tomu pár součástek na destičce získám hned několik výhod:
1. Slušnou rezervu na přepěťové špičky ze sítě, výkonové IO to nemají moc rády
2. Téměř čtyřikrát větší tepelně-přestupovou plochu z IO na chladič oproti přiblblé TDA2050
3. Vzhledem k nižšímu napájecímu napětí a současně dostatečné proudové rezervě výstupu mám možnost práce do 2ohm, což je u 2050 zcela vyloučeno, výkon u TDA 729x v tomto případě činí nikoli 50W, ale 100W/2ohm, mohu tedy na jedné větvi rozvodu použít až čtyři osmiohmové, či dvě čtyřohmové bedny paralelně, aniž bych se staral, zda se to zesilovači bude líbit či ne - proudovou rezervu výstupu má.
4. TDA2050 a všechny její klony při zapnutí a vypnutí bezostyšně práskají, což je u TDA729x při šikovném zapojení pinu mute vyloučeno
5. Výkon TDA2050 je pro jednu větev ozvučení zcela nedostatečný, ten šváb odevzdá těch 32W/4R jen v ideálním případě, tedy při tlusté filtraci a tvrdém transformátoru.
6. TDA2050 má i v symetrickém zapojení tak mizerný DF, že basreflexové bedny, napájené z tohoto IO mají silnou tendenci bučet a membrány basových reproduktorů plandají jak fáborky. Celá řada 2030-2040-2050 jsou ty nejlevnější výkonové IO, dobré tak akorát na napájení 13cm repráčku v televizoru, nic víc.
zdeněk, 7.10.2008 10:04:40
Nejsem profesionál a nechci v této oblasti nikomu radit.
Nepoužil ale obvod A2030 pan Dudek ve svých automobilových zesilovačích s tím že s nimi má dobré zkušenosti? (já vím je to již 18 let...)
ASD, 7.10.2008 13:25:07
P. Dudek použil A2030 jenom z jednoho důvodu a to, že v bývalém RVHP nešlo nic moc lepšího sehnat. Hádej jak dopadne srovnání A2030 vs TDA7294/LM3886.