kašli na OrCAD, je složitej... já používám EdWin, je za babku a umí děsně moc...
(viz url odkaz)
far1.k, 2.7.2008 14:24:00
Nechci zakládat nové vlákno, takže...
Jak invertovat vrstvu desky (konkrétně vrstvu BOTTTOM)? Myslím tím, aby ve výsledném postscriptovém souboru (export z GerbToolu) určenému pro osvitovou jednotku byla měď průhledná a vše ostatní černé (defaultně je to naopak)? Lze tohle udělat v samotném Layoutu nebo mám spíš hledat v GerbToolu?
ASD, 2.7.2008 15:18:53
Orcad neznam, ale s pravdepodobnosti na 99,99% se to bude delat az pri exportu, nikoliv v navrhu, ten zustava porad stejny.
far1.k, 2.7.2008 16:40:03
Tím, že bych to hledal v layoutu, samozřejmě myslím nějaké postprocessingové nastavení.
far1.k, 2.7.2008 17:11:42
Sice jsem nenašel nějaké "tlačítko", které by požadovanou vrstvu převedlo na negativ, ale pravděpodobně se to dělá v GerbToolu za pomocí kompozitních vrstev. Vytvořil jsem si novou kompozitní vrstvu, do které dám na první pozici nově vytvořenou vrstvu s polygonem, který bude tvořit pozadí, označím ji jako DARK. Na druhou pozici dám vrstvu, ze které chci mít negativ, označím ji jako CLEAR. A je to. :)
far1.k, 2.7.2008 17:38:09
Tak jsem narazil, pokud už samotná vrstva, kterou chci "negovat", je jakoby kompozitní (obsahuje CLEAR i DARK položky). Takže tudy asi cesta úplně nepovede, moje otázka trvá dál.
far1.k, 2.7.2008 21:35:48
Můj monolog je asi u konce, problém vyřešen. V samotném Orcadu pravděpodobně není žádná funkce zajišťující inverzi barev (to je trochu nepochopitelné...). Stačí si ale stáhnout program GerbMagic, v něm pak Gerber data otevřít a jedním kliknutím si negativ vytvořit.
hm, v systemu EdWin staci kliknout na vrstvu a pak zakřížkovat jednu z 32 vrstev. Takže ze strany součástek lze hravě udělat třeba stranu spojů nebo nějakou vnitřní vrstvu.
Pokud jde o to rovnání na mřížku, to v Edwin lze dělat automaticky nebo manuelně, podle toho jak je ti libo.
far1.k, 3.7.2008 10:11:20
Na Orcad jsem přešel z Eaglu...a na další prostředí se mi už přecházet nechce, když mám pocit, že Orcad už trochu umím. Nedělá se mi v něm špatně (ale kdoví, třeba by se v Edwinu dělalo ještě líp :)), i přesto, že není možné dělat zdánlivě samozřejmé úkony, jako je negativ předlohy.
Já se Orcad nikdy nenaučil, ať jsem se snažil sebe víc. Moc komplikovaný. Eagle moc neznám, ale vím, že z plošnospojeven mne varovali, že jsou problémy s gerber souborama z Eaglu, tak jsem ho ani nezkoušel. Pak jsem objevil EdWin. Nainstaloval to, manuál jsem dodnes nečetl :) a po nainstalování začal tehdy v sobotu ráno zkoušet co to umí. Za víkend jsem se to naučil a v neděli večer jsem měl oboustannej tišťák. V pondělí ráno jsem vzgeneroval soubory a protože jsem tehdy neměl Gerber prohlížeč, jel jsem do plošnospojovny se podívat, co jsem vytvořil. Sedělo to a tak jsem to nechal vyrobit a za 2 týdny jsem měl oboustranný prokovený tišťáky v Euroformátu s potiskem a maskou a ono to fakt bylo bez chyby.
far1.k, 3.7.2008 10:41:26
Tak u Orcadu bych snad ani nepochyboval, že budou gerber data ok...
Mimochodem, když jsme u té výroby DPS, kolik tě výroba desky, jakou popisuješ, stojí (předpokládám, že se vyráběl jen jediný kus).
ASD, 3.7.2008 12:55:02
1 dm2 oboustranna prokovena s maskou pocitej 1000 Kc. Da se usetrit tim, ze si filmy zaridis sam v grafickem studiu.
Jednostranna je podstatne levnejsi ...
U OrCADu který stojí hafo peněz se dá tušit, že Gerber data budou OK, i když Gerber formátů je docela dost a zase nevíš co přesně používá plošnospojovna
U EdWinu, který je gratis nebo za pár stovek Kč to byl na začátku trochu risk ... i kdž ten soft dělaldobrej dojem tím co všecko uměl ... autoroutery, simulace digital, mixmode, obrovský knihovny.... no tak jsem jel do plošnospojovny, aby jsme to tam promítli a viděl jsem,, že to je to co jsem viděl u sebe.
Pokud jde o cenu za DPS, těžko říct, já nedělám 1 kus, ale tak 100 ks a více, páč top mám všechno předem odsimulovaný a vyzkoušený a nechávám dělat i potisk, masku a SMD šablony.
Dávám sem link, na EdWIN, kde se dá stahnout gratis v plný verzi. Akorát to chce rychlej přípoj, páč to je gigantický software, knihovny zabírají moře místa a ty simulátory také. Pokud vím, svého času, tak 2-3 roky o tom byl seriál v Amaru...
(viz url odkaz)
far1.k, 3.7.2008 14:53:08
Takže asi standard. Já myslel, že jsi "obyčejný bastlíř" co si to někde nechává vyrábět za příznivou cenu. :)
EdWin stáhnu a vyzkouším, když mě do toho tak tlačíš.
Jo a ještě co se týče těch předloh vyrobených v grafickém studiu - máte nějaké ověřené studio, kde osvit provedou opravdu kvalitně pro použití k výrobě DPS? Nejlépe Brno... Zatím jsem vyzkoušel jen jedno studio, ale setkal jsem se s tím, že film měl na černých plochách vady (průsvitné dírky).
ASD, 3.7.2008 16:15:50
EdWin je normální komerční software za peníze, moc gratis to nevypadá a to co jde stáhnout je pouze 14-ti denní zkušební verze.
Dále představa, že si nakreslím DPS a rovnou toho nechám udělat 100 ks, je možná jenom u velmi triviální plošných spojů, jinak se téměř vždy najde chybka a dělá se oprava a někdy to vůbec nefunguje (EMC, přeslechy, odrazy, zemní smyčky) a musí se to kompletně předělat. Na první pokus se nechává dělat tak do 10 ks.
Obyčejný bastlíř může používat velká DIP pouzdra a díky tomu protahovat spoje mezi piny a v mnohých případech se tak vyhnout potřebě dvoustránky nebo používat piny DIP pouzder jako prokov a tím se vyhnout drahé prokovené dvoustránce, neprokovená dvoustránka je za podstatně jinou cenu.
Když to chceš úplně gratis, tak si to holt každých 14 dní přeinstaluješ, no... ale to by vypadalo, že děláš DPS non-stop. Normální bastlř to použije 1-2x do roka a tak si to vždycky nainstaluje. A kdo dělá DPS non-stop, teda na kšeft, zak může obětovat pár stokorun na standard nekomerční verzi, ne? Tu mám já, starou v. 1.3, stála mne 4000 Kč, proti OrCADu je to směšná cena.
A než navrhnu DPS, tak jednotlivý části odpastlím na univerzálu a odměřím a odzkouším. Pak nemám problém a nechám vyrobit 1.sérii 100-120 ks. Tam už je příznivá cena. Jsou to obvykle desky velikosti euro formátu nebo i 6HE do VME busu a dělám měřící techniku. Zájemci jsou z 99.9% od Aše za západ.
ASD, 4.7.2008 17:20:27
Ja to nechci gratis, jen jsem chtěl podotknout, že výrobce to rozhodně gratis nedává.
Tak to ti závidím, mě na první pokus fungují jenom menší věci.
far1.k, 4.7.2008 22:40:13
Ještě otázka - mám pouzdro TO3. Na něj je vyveden kolektor tranzistoru. Pouzdro se (samozřejmě) montuje dvěma šrouby, které představují dva po elektrické stránce stejné piny (kolektor). Jelikož má ale schématická značka tranzistoru odjakživa jen jedno přípojné místo na kolektor, lze k elektrickému propojení v návrhu desky používat jen jeden pin (šroub). Jak OrCadu říct, že ten druhý pin (šroub) je elektricky pouzdrem spojený s prvním a lze ho tedy využívat k propojování s dalšími součástky, které jsou ve schématu připojeny na kolektor tranzistoru? Doufám, že jsem to vysvětlil jasně... :)
V OrCADu nevím a netuším, ale v EdWinu je toto samozřejmostí a krom toho, kdyby jsi měl třeba kuriozní sovětské tranzistory s velmi absurdními pouzdry, tak si tam uděláš během asi 5 minut vlastní součástku. Ta se skládá jak ze symbolu pro schémata, tak ze modelu pro plošňák a dále 3D modelu pro 3D zobrazení navrženého plošňáku, a pokud bys měl i parametry tranzistoru, tak můžeš vygenerovat i údaje pro mixmode simulátor. Ale jak říkám, v EdWinu to jde, v OrCADu asi sotva
Jinak si najdi Amaro tak konec roku 2005 a začátek 2006 tam o tom je celý seriál.