pctun, 13.3.2006 20:33:44
Fajn :o) Jak to bude ale s výstupním kondem? A s povolenou zátěží?
Hill, 13.3.2006 20:40:18
Jestli ty bedny nemají 8 ohmů, ani to nezkoušej - trvalý efektivní výstupní proud MBA810 je do 2A při dobrém chlazení, což na těchto modulech zrovna nelze zaručit. Takže do 4 ohmů, můstek nemůstek, stejně nejde dostat víc, než asi 6,5W. Do 8 ohmů při napájecím napětí 18V (víc nemá rád) už natlačíš můstkem 12W při přijatelném zkreslení.
Vnitřní zpětnovazební odpor v IO má asi 4k. Mrkni na katalogové zapojení třeba TDA2005 do můstku a nebude třeba to ani kreslit.
Hill, 13.3.2006 20:51:44
No, a když se ti podaří vybrat ty moduly tak, aby jejich ofset výstupního napětí byl pokud možno nulový, můžeš výstupní kondy vypustit.
Vím jak je zapojený ten generátor šumu a zkreslení 2005. Já jsem se chtěl jen ujistit že na té 810 není něco jinak nebo nějaká záludnost. Do můstku jsem ho nikdy nestavěl ale kdysi byl to můj první zesilovač krom nějakých pokusů co jsem páchal dle mých tehdejších znalostí s budícím trafkem a třemi trandy které nikdy nehrály. Ale to mi bylo asi 6 let a inpiraci jsem bral s Radiiového Konstruktéra za 60. let akorát jsem to neuměl zpočítat :o)
12W do 8ohmů bude OK.
I když ty moduly zkusím spárovat na SS offset za nějakých jednoduchých podmínek - nemají pak tendence za reálného provozu ujíždět? Je to přeci jen hodně starý obvod tak nevím jak moc to mají vychytané. Kdysi jsem někde viděl i vnitřnín schema ale to je mi dnes platné. Jinak repra 8ohmová jsou.
Myslím že vzhledem ke kvalitě použitých IO je naprosto zbytečné výstupní kondy odstraňovat, když už na těch modulech jsou - nic to nepomůže, jen může zhoršit.
Ještě jsem si vzpoměl - ten člověk k tomu celému krom zvuku z PC bude chtí připojovat el. baskytaru kterou má. On už to i teď dělá s tím TDA2822 a nějak to má připojené přes vstup zvukovky SB AWE64 (bavíte se dobře? A to ještě nevíte že tam chtěl upravovat zapojení snímačů což jsem mu zatrh). Neviděl jsem to, neslyšel jsem to a raději ani nechci. Ale určitě ten vstup zesu půjde přizpůsobit lépe než tak jak to má. Já nástroje k zesilovačům nepřipujuju tak s tím nemám zkušenosti. Vím že kytara je dost dynamický nástroj - jak jí mám připojit aby ten zes nepřebudila? Fakt o výstupu z něčeho takového nemám ani tuchu. Ani jakou má takový výstup impedanci a napěťovou úroveň. Takže něco co bych měl vědět a jak to přizpůsobit? Prosil bych něco jednoduchého - k něčemu takovému fakt nemá cenu řešit něco lepšího.
denis, 14.3.2006 09:07:06
Ještě chvilku pokračuj a pošlu ti pro něj TDA2005 v můstku. Než MBA v můstku, to budu raději hrát do sluchátek. Ten modul je navíc dělaný jako takový do 8 ohm jinak hřeje jako prase a chladit to díky křidélkům do plošňáku nejde.
Vždyť jsem říkal že chci udělat "dobrý skutek" (ty uvozovky tam jsou schválně) a zrecyklovat při tom nějaké smetí ze šuplíku :oD Takhle se mi to tu bude válet věčně a já pak nebudu mít kam dávat další podobné krámy
Já jsem vůbec na krámy, nejlépe elektronkové. Je to tu jak v muzeu.
Takže to základní přizpůsobení vstupu na kyt. se opravdu nedovím? :o/ Škoda.
Jinak díky všem za odpovědi. Zejména ty konstruktivní :o)
Hill, 14.3.2006 13:10:31
Záleží, jakou výstupní úroveň z té kytary dostaneš: buď bude stačit dát na vstup jen poťák, nebo tak bude nutný ještě předzesilovač; tento nedostatek informací možná přibrzdil i ty, kdo byli původně ochotní něco navrhnout. Když dobrý skutek, vybodni se na můstek, dej tam jen jeden zesík a ostatní nech na výměnu. Budou zřejmě potřeba, protože se s nimi rozhodně nepočítalo ani do komba.
Nevím jakou má ta kytara úroveň. Je to tahle
http://www.sweb.cz/korinem/sevi/soubory/jolana/20-DiamantBas.jpg ale nic o ní nevím - kytarám nerozumím. Já jen vím že když se tam na to neudělá samostatný vstup tak to zase bude strkat do mikrofonního vstupu zvukovky což mi moc ideální nepřipadá. Celkově to nemá být žádné kombo, on prostě nemá nic než takové ty nejmenší plastové bedničky s nápisem 120W a uvnitř ta 2822 akorát jsou od toho odpojené ty vnitřní chrastítka a připojené ty externí Tesla bedny (myslím že tam jsopu nějaké ARE nebo ARO) an nic víc není. Jediné co má je trafo a do ničeho jiného cpát prachy nebude neb je prostě nemá. Tak se snažím z ničeho udělat alespoň poloněco. Alespoň se na tom naučí alespoň něco a když to odpráskne nebude škoda veliká.
Jo no, tou basou, pokud bude chtít, aby to aspoň trochu hrálo, brzy odpráskne tu MBA810 i ty bedny
Já to vim ale co mám dělat? Sponzorovat ho a všechno mu pořídit za vlastní? EE. Kdybych alespoň mohl změřit co z té kytary leze :o(
Hill, 14.3.2006 16:38:11
Je to Jolana DIamant, tak počítej s 10-50 mV, jak se vyvedly snímače - a kdy byly vyrobené (ono se dařilo tu citlivost časem zvyšovat). Navíc to jde ještě na kytaře doupravit směrem dolů.
MBA810 na těch TV deskách má pro 4V výstupního efektivního napětí citlivost kolem 70 mV, tak to napřed zkus natvrdo jen přes poťák. Když to bude málo, tak by to jednotranzistorový předzesilovač spravil.
Díky moc. Já jsem se bál jestli z té kytary spíš nepoleze moc. Takhle je to fajn - alespoň do toho může mydlit jak chce a neodpráskne to :o) Kdyby tam ten předzes byl ale potřeba mělo by to být koncepčně něco jako předzes pro mag. přenosku od grama?
Není to blbost-2xMBA810 do můstku pro kytaru???Notabene basu, která potřebuje výkonu a výkonu???
Hill, 14.3.2006 19:14:03
>>Sinclair: no máš pravdu, blbost je ještě slabý výraz. Ale, když už jsme s tím začali v dobré víře, že to přijde někam k počítadlu nebo discmanu, tak to dotáhneme. Vždyť jich prý má dost...
Kdyby to bylo na mě (nebo za co) připojil bych tam něco úplně jiného. On s tím ale stejně v bytě stejně moc řvát nebude. A protože si myslím že ho to zase časem přejde tak proč se v tom zbytečně vrtat.
K těm modulům - těch MBAček tu mám někde hrst co mu k tomu dám aby měl co pájet. Alespoň se to naučí pořádně :o)
Hill, 14.3.2006 19:20:52
>>Thales: to nemáš pravdu, že ho neodpráskne. Leda, když mu to napájecí zdroj nedovolí. Ale to toho moc neuslyší.
Jo, a když mám obavy, že z něčeho leze moc, tak poťákem na vstupu uberu. A bez poťáku je to stejně k ničemu.
Vy tady děláte jako bych v životě neviděl slušný zesilovač ani z vlaku. Nejsem sice žádný borec ale úplný pablb také ne. Ledaccos jsem se za leta naučil a spousta věcí mi ještě uniká jelikož. Ale to že se tam dává při vyším napětí dělič ví i absolutní začátečník za něhož se zase nepovažuju. Takže ten pot tam logicky bude i tak. Chtěl jsem se jen dozvědět co z té kytary leze a jestli je to samo o sobě použitelné nebo jestli je třeba s tím dál něco dělat. To jsem se zase provinil.
Vy se nikdy nehrabete ve šrotu? Možná ne zas až v takovém ale přeci jen nikdy v žádném? Tady šlo jen o to jak z něčeho co se válí v šuplíku udělat alespoň něco bez prakticky jakýchkoliv nákladů. pro toho člověka je kilo problém a já ho jsem ochotný dotovat jen takovýma krámíčkama ale finančně ne.
Obecně vzato s kytarových/basových/ snímačů leze to co do nich pustíš,to ti určuje míru zesílení/přebuzení.Kytara je hodně dynamický nástroj a se silnějším úderem do strum to MBAčko přebudíš docela brzo při malým zesílení.Trošku jiná situace je u basy,kde snímače mají "řekněme menší citlivost" takže basou to nepřebudíš,ale zase výstupní výkon bude téměř nulový, v poměru "akustického hluku" co produkuje nástroj sám o sobě.Tolik na vstupu to MBA nedá,aby štavilo basovej snímač,resp, i to málo už nemá konec sílu podržet.V praxi si to ověříš třeba skladbou aparatur, kde při stejné akustické rovině je potřeba 100W basové kombo oproti třeba 50W kytarovému.(jen to jen jednoduše,jiná věc zase u lamp,počtu reproduk,plochy ...)Z toho pline tvá dobrá úvaha o můstkové zapojení.Když to shrnu, na kytaru je to dostačující/ od-do/na hraní v bytě večer.Na basu už ulyší víc rezonanci strun než výstup a v případě zesílení už to rozkreslený. Já jako reciklátor No1 jsem v útlém věku prolézal kontejněry se starýma teslama a 810 kuchal o sto šest,ale po pokusech a zklamíních jsem za 30,- použil TDA 2030,jenž je nesrovnatelné.Sám jich mám několik a taky nevím k čemu je ještě použít, jsou dobré v kombinaci s PC speakrem jako sirénka, hlásič.Pokus se o můstek,uvidiš
ViGlu
Dííííky! Spokojený :o)
Ať už to bude jaké bude bude to lepší než to co tam je. Třeba se spolu s tím jak se bude učit hrát tak se bude učit bastlit a třeba mu pak dám ty vyměřené párované KD607+617 a další smetí na Transiwatta co tu také mám. Zatím by je zbytečně zničil. Jo kdybych já tak kdysi měl také nějakého sponzora a hlavně někoho od koho bych se mohl učit. Net nebyl, literatura jen stará a velice sporadicky ale byly radiové konstruktéry od prvního ročníku. To je poklad :o)
To jo, knížky, časáky, to jsou poklady největší, když se k tomu přidá píle a nadšení, nemá to chybu. Sice si pilně rozšiřuju knihovnu, ale není to sranda třeba 1 kniha 400,- chtěl bych 4, tj 1600
ale, za chvilku jdu konečně do práce, tak si jich zase pár pokoupím. Jednu věc a to mít se od koho učit jsem neměl a nemám. Až s objevením tohoto webu, mi hodněkrát přišla pomoc vhod,sice to není na dálku ono,ale aspoň to vede k vlastní iniciativě. Nakonec od hudby k elektru (můj případ) vede cesta rychle.
Do Transiwatta dávat párované koncáky je naprosto zbytečné, dokonce bych řekl i nežádoucí. Danhard vysvětlí proč
To by mě tedy zajímalo proč by to mělo být na závadu. Některé konce jsou na to citlivé, jiné méně ale v životě jsem neslyšel že by to uškodilo. Rád si to ale nechám vysvětlit.
Jinak s tím učením - literatura kterou jsem měl byla stará a spousta věcí v ní nebylo, něco jsem měl z knihovny a prachy na nákup nové nebyly žádné. Také jsem zkoušel chodit do elektrokroužku v jednom DDM když mi bylo asi 10 let ale nemělůo to cenu - stejně si tam každý dělal co chtěl, vedení ani informace žádné, nekomunikativní lidi. Akorát si odtamtud všichni odnášeli starý materiál po kýblech. Já jsem tam jako jedinou věc ukořistil několik kusů germaniových výkoňáků 7NU74 jinak nikdy nic. Za ty prachy co to stálo.. Jo když je člověk slušnej také to není vždy to pravé :o/ Na elektroprůmku jsem šel také s cílem se něco naučit a zase zklamání.
souba, 15.3.2006 05:27:33
Nemáš ještě někde ty 7NU74 .
Scháním originál do zdroje.
Škodlivost párování koncáků do TW souvisí se způsobem buzení "horního" NPN tranzistoru..nemáš schéma???
Dulezity je, aby horni NPN tranzistor mel dostatecne zesileni, protoze je buzeny maximalne proudem ktery tece v klidu budicem.
Bude mi prd platny, kdyz tam budou "sparovany" tranzistory s betou 30, takovej TW konec nepujde poradne vybudit, horni NPN tranzistor bude limitovat, spodni PNP se diky silne zpetne vazbe vybudi.
Parovani NPN a PNP tranzistoru je vec stejne pofiderni, jelikoz maji vetsinou rozdilne zavislosti zesileni na proudu.
Ano, mám někde v sáčku vakuově zavařených asi 80ks KD617 s Uceo asi 120V, ale h21e od 15 do 30...
)
pctun, 15.3.2006 18:21:24
když jste tu zmínili toho TW 40 tak bych se chtěl zeptat jestli jde nějak odstranit to , že hlavně večer je občas z repra slišet slabé rádiové vysílání. ten TW 40 mám připojený k PC.
Viděl jsem schema TW40 ale moc jsem ho zatím nezkoumal. Novější TW jsem neviděl - ani TW120 ani TW140. Jestli byly i nějaké další nevím. Podrobně jsem se zatím musel zabývat tím TW III který jsem opravoval ale tam to bylo řešené úplně jinak než v té TW40 protože to byl celogermaniový kvazikomplementární konec 20W osazený právě těmi 7NU74.
meni se to s nastavenim hlasitosti, vysek, balance ?
Podle čeho by se tedy něly vybírat ty trandy do TW pro dosažení nejlepších výsledků? Oba stejně na největší betu a Uce nebo mě zajímá jen ten horní trand a dolu bych měl dát něco s o fous menší betou?
V TW30 byly na konci spravne 3NU73, nebo 5NU73.
pctun, 15.3.2006 22:55:15
mírně se to mění s nastavením výšek a basů (ale je málo) ps: hraje to hlavně večer ale jen někdy takže když sem to chtěl hledat oscikem tak to zrovna nehralo. A dělal mi to tu i jinej zes ale ten už nemám myslim AZS 222.
pctun, 15.3.2006 22:59:35
třeba teď (22:56) je to úplně v pohodě ale asi okolo 19:00 to hrálo potichu ale slišitelně.
To nebyl TW30 ale TWIII uveřejněný v RK 2/65 a tam bylo popsané doporučené osazení 0C26 nebo 2 až 7NU73 nebo 74. Nevidím důvod pro nepoužití řady 74 zvlášť když je tam zmiňovaná ale možná se mýlím.
Mimochodem on byl nějaký transiwatt 30? Kolik a jakých těch transiwattů vlastně bylo? Google mi v tom moc nepomohl. Našel mi jen nějaké povídání o Transiwattu II ale bez schematu a pak tu na Netu pobíhají jen varianty TW40 a 44 které se lišili snad jen koncovým tranzistorem který už nebyl Ge, pak je k vidění občas 120tka a pak vím že byla ještě snad 140tka ale tu jsem nikde neviděl.
S xNU74 musis zmensit Rbe odpory kvuli zbytkovym proudum, pak jsou problemy s vybuzenim pomoci 102NU71/OC76 :o)
Z germaniove ery se delal jeste TW100, s 2x7NU74 na konci buzeny transformatorem, a pak si pamatujeu jeste pokus TW50 s buzenim transformatorem a kremikama na konci.
Neco by jsi nasel ve starych Hudba a Zvuk, zvlaste aprilova cisla jsou povedena :o))
Jo, třeba zesilovač ZBZ007
)
TW30G se v letech 70-72 normálně sériově vyráběl a prodával, jako potom TW40.
S tím rádiem: u TW40 as pomůže /obvodově/ vložit mezi přepínač vstupů a potenciometr hlasitosti vložit integrační RC články, jejich velikost můžeš začít zkoušet na R=1k a C=330pF, nevím totiž, o kterou stanici jde
))
Ten 100W konec s trafem byl v tomtéž RK a měli ho také ale v samostatné krabici. Tomu nic nebylo tak jsem ho jen tak zvědavě okouknul a nehrabal se v něm. V tom TWIII si už nepamatuju jaké tam byly Rbe - jen vím že tam byly původně ty 7NU74, měl jsem je tak jsem je tam dal a zase to jelo. Protože jsem nebyl vybaven patřičnou měřicí technikou tak nevím jak se to pak chovalo na výstupu ale nikdo si nestěžoval tak snad to nebyla zase taková tragédie.
Máte někdo od všech těch TW schemata? Rád bych je prozkoumal. Už mám TW40 komplet návod a TW120 jen schema. kdyby byl někdo tak ochotný a poslal mi to buď mailem nebo dal linky. Díky.
pctun, 16.3.2006 13:59:52
sinclair ja taky nevim jaka je to stanice protože pokaždý je trochu jiná ale až to zase začne blbnout tak to zkusim upravit s tim RC článkem PS: co máš všechno za staré zesi typu transiwatt nebo podobné AZS 222,3? já mám jen TW 40 ,140 Studio a azs 222 a k tomu TW140 shánim dokumentaci.
Mám až na TW200,TW600CD a TWM140 úplně všechno. Ten člověk na zesilovace.kvalitne je dobrej debílek...
pctun, 16.3.2006 19:27:19
danhard: jestli chceš tak mám orig dokumentaci a nascanoval sem ji v dobré kvalitě (600DPI)tak ti to můžu poslat. PS kde bych mohl sehnat nějaké informace o transiwattech kromě TW40 ? schémata adt.
pctun, 16.3.2006 19:34:23
tak to asi poslat nepude. má to asi 300MB
300 dpi staci a komprese do .gif .tif, hlavne aby to nebylo tak upatlany :o)
pctun, 16.3.2006 20:58:18
teď sem to zkonvertoval a má to asi 60MB ve jpeg tak si s tim budu eště chvilku hrát a snad to eště zmenšim.
jpeg je tak na fotky, na textu to dela stiny.
Hill, 16.3.2006 23:04:43
Někde jsem četl, jak zúspornit schémata: zvětšit kontrast, vyčistit bílé plochy a, pokud by schéma bylo v line art (černá a bílá) špatně čitelné, použít stupnici šedé nebo indexovanou barvu. Pak lze exportovat do formátu png nebo gif, případně se podaří i dobře malý bezztrátově komprimovaný (LZW) tif. Funguje to. Často to vyjde, že mezi uvedenými formáty není výrazný rozdíl v objemu dat.
pctun, 18.3.2006 22:18:18
Nechybý tam dvě stránky? 4 a 5
A co by na nich melo bejt ? schema ?
pctun, 19.3.2006 11:03:51
takže schéma je ta strana 4 a 5 (já myslel že schéma bylo samostatně)
Netusim, prodavam jak jsem koupil, tj. naskenovany dokument, ale zadny obsah me tam nechybi.