Je to jako dynamo u kola-šlapeš:svítíš,nešlapeš:nesvítíš.Jedná se o články o určitém napětí a výkonu a podle toho jak se to pospojuje,tak to i funguje.
StandaT, 2.9.2005 13:46:41
hele, mako, nekecej kraviny, dyž o tom nic nevíš. Většinou se solar panely prodávají v sadě - Panely + akumulátor 12V 50 nebo 100Ah (bezúdržbové trakční - cyklovací)+ regulátor napětí + (volitelně třeba střídač 12 >230V). Podle ceny je počet panelů a akušů. Pokud si kopí někdo jen panel, tak je také velice žádoucí pořídit k němu akumulátor. Provozování jen samotných panelů je téměř nemožné kvůli výkyvům např. při mracích apod. nehledě na to, že solarpanely jsou velmi měkké zdroje (naprázdno až 1,65V, při jmenovitém zatížení cca 0,4V, do zkratu 0V :)
Náklady se ti vrátěj až za 10 až 20 let... Ale jestli to chceš třeba na chatu, kde nemáš zavedenou elektřinu, tak je to o něčem jinym.
StandaT, 2.9.2005 15:14:42
10 až 20 let je hodně,já myslel že by to ulechčilo,kdyby na to mohl chodit třeba bojler na teplou vodu,a třěba osvětlení.aby se placená spotřeba snížila sapoň na polovinu.ALe jinak dik za info.
Silence, 2.9.2005 19:02:20
Pokud ti jde o ten bojler,tak to je problém.Samozřejmě jde o příkon.Taková topná spirála v bojleru bude mít min. 2kW,asi jako rychlovarná konvice(Stejným výkonem rozsvítíš 20 normálních 100W žárovek).Ale podle mě bojlery fachají na noční proud.
bojlery fachají kamkoliv je zapojíš. Většina domácností má udělaný že tam jde šťáva jen při nočnim proudu + mají stykač na "přihřátí" vody i na denní proud
já ještě bojler s přijímačem HDO neviděl
Silence, 2.9.2005 19:40:29
Byla tu řeč o šetření,tak jsem myslel,že když mu jde bojler jen v noci,tak už vlastně šetří!
Hill, 2.9.2005 20:10:54
boilery na teplou vodu, pokud jsou na solární panely, se ohřívají přímo teplou vodou ze solárních panelů, což jsou vlastně zasklené radiátory na střeše. Samozřejmě speciální konstrukce, aby teplo mohlo dovnitř, ale pokud možno ne ven. Čili to jde i bez elektřiny, maximálně s malým oběhovým čerpadlem.
Prostě se ohřívá trubkouvým vlnovcem, přenos tepla voda voda.
Případně se teplota vyhřívacího okruhu boileru zvedne tepelným čerpadlem, aby stačila energie i při nižší venkovní teplotě.
Solární články můžou maximálně honit to oběhové čerpadlo, ale zase jen s akumulátorem.
to Hill: viděl jsem tohle řešení na ohřívání vody do bázenu, ale na domácí bojler ještě ne. Možná jsem "neinformovaný", ale jaká firma to třeba dělá na bojlery?
Hill, 2.9.2005 21:29:10
na Pragothermu jich vystavovalo hned několik, jak našich, tak převážně německých, tam si na to využití sluneční a větrné energie dost hrají, i když návratnost vložených peněz je nepříjemně dlouhá. Zadej si do vyhledávače "sluneční kolektory" nebo "tepelná čerpadla" - řada našich firem tato zařízení aspoň montuje, když už k nim rovnou nevyrábí komponenty.
Ale byla by naprostá blbost dělat ze slunečního záření napřed elektřinu a pak jí ohřívat vodu, když to jde přímo, maximálně s trochou dopomoci.
No já jsem právě viděl,nejspíš v televizi,že nějaká škola to má na střeše a prej jim ještě zbyde něco na prodej.Ten bojler mě napadl jen jako příklad,.Pokud to stačí vyrobit tolik šťávy aby to utáhlo budovu??Napadlo mě že kdyby se to hodilo na střechu, tak by se to mohlo odpojit za elektroměrěm a jet jenom na sluneční?bylo to někde v Praze myslím,asiškolanebo něco a měli toho tam dost
systém solárních kolektorů mají instalovaný na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Loni jsem to tam viděl, ale podrobnější informace o tom nemám, zkus jejich stránky
Hill, 3.9.2005 20:55:50
No musí těch solárních článků být hodně - mají malou účinnost přeměny energie. Proto se musíš rozhodnout, jestli chceš ze Slunce tahat energii za účelem akumulace tepla nebo pro výrobu elektřiny. To rozhodne o tom, jestli použiješ fotovoltaické články nebo zasklený radiátor plněný kapalinou.
Až se dopočítáš ceny na krmení malé LCD televize a tří autožárovek, dej vědět, kolik tě to stálo.
Karlos, 3.9.2005 23:46:24
Výroba takového solárního článku sežere víc energie, než jí je takový článek schopen dát. Takže ekologie stranou...