Honza, 14.7.2005 13:11:53
Už jsem ti to myslim psal, ty repra nejsou dobrá volba. Výškáč můžeš připojit přes kondenzátor (kapacita se odvíjí od dělící frekvence) ale chce to ještě dát sériovou indukčnost k basáku. Basák neni většinou na frekvence do 20kHz!
Když už, tak si myslím že lepší výhybku máš 12dB/okt. Vzorce si naješ na netu a kondíky s cívkami si objednáš třeba na dexon.cz
StandaT, 14.7.2005 15:08:47
Vyser se na to
(
StandaT, 14.7.2005 15:17:19
StandaT, 14.7.2005 15:18:24
A pro tak malej výkon nepotřebuješ toroid, stačí obyčejný trafo z EIček, je levnější.
Hill, 14.7.2005 15:24:43
StandaT, 14.7.2005 15:36:11
StandaT, 14.7.2005 15:37:38
Hill: To taky, ale ARN5604 a ARV161 se už nevyrábějí a neprodávají, to jen autor měl "v šuplíku"
No nevim jestli se tomuhle da rikat "bedny", nevadi ti, ze ta ARN100 ma dost velky zkresleni pro hluboky kmitocty ?
Kam to chces postavit, vedle monitoru ?
S 20W transformatorem a s 84dB ucinnosti to bude mit tak 1000W PMPO :o))
Hill, 14.7.2005 17:26:31
no co: k počítači používám polské ZG30C114, 30W sinus, 30 litrů, bez basreflexu. K tomu zesík 2x30W můstek s TDA7374. Sice jsem využil diagnostický výstup pro soft-clipping, ale ještě jsem ho nepřiměl omezovat, i když sousedy k bušení na stoupačky už víckrát. Obvykle mi stačí střední výkon do asi 2W na kanál (podle proudu ze zdroje pod 1,8A celkem).
Bedny ale musí být aspoň metr od monitoru
- ty basáky mají tak tučně rozptýlené magnetické pole, že to rozhazuje konvergence a barevnou čistotu na monitoru, když je některý z nich blíž.
Takže kritériem výběru basáku by měl být (mimo dolní rezonanci a výkon) fakt, že má stíněný magnet. Jinak nemá poblíž obrazovky co dělat.
Honza, 14.7.2005 21:18:40
Před několika příspěvky jsme tu řešily, že v určitém bodě bude součet vektorů magnetických polí nulový. Pokud ty repra nehrajou úplně odlišný věci a jsou obě stejně daleko (i polohou) od monitoru, tak by se to mělo alespoň trochu vytlumit.
Uvědom si, že co ti píšu je teorie, v praxi toho nikdy nedosáhneš!
Hill, 14.7.2005 21:31:05
kdepak, jakékoli vzájemné vyrušení magnetických polí je u barevné obrazovky zcela iluzorní záležitost: to by v obrazovce elektronové svazky musely vycházet z jediného(navíc nekonečně malého) bodu.
Zbývá jen umístit reproduktory dostatečně daleko nebo použít magneticky stíněné a před ně umístit přinejmenším mřížku (gril), pokud budou za monitorem - v oblasti hrdla obrazovky jakékoli nežádoucí vnější magnetické pole natropí nejvíc škody. Trochu menší vliv to má v oblasti děrované masky za stínítkem, ale taky bych to nerad zlehčoval
Honza: I teoreticky je to zcela blbost :o)
Mgneticky obvod repraku je jaksi "videt" z venku a vytvari magneticky dipol v ose reproduktoru.
Takze se ty vektory vynuluji jaksi v nekonecnu.
Magnetickym stinenim (hrncem pres magnet) se muze vyzarovani presunout do roviny kolme na osu reproduktoru, tam potom dochazi k vyrovnavani mag. momentu rychleji se vzdalenosti od reproduktoru. Jenom stineni ale uplne mag. vyzarovani neodstrani a take snizuje mag. tok v mezere reproduktoru, tudiz zhorsuje citlivost.
Lepsi je "aktivni" stineni dalsim magnetm, ktery v dusledku s hrncem pres cely mag. system vnejsi vyzarovani potlaci skoro uplne.
Honza, 15.7.2005 09:36:56
Dobře, ale v některých monitorech jsou taky pevně zabudované repráky. Jak je to řešený tam?
Jsou stineny, taky v aktivnich repraccich k PC jsou stineny repraky, nebo s AlNiCo magnetem, kde je konstrukce mag. obvodu uzavrena a tudiz mene vyzaruje.
A taky kdyz umistis repraky magnetama k sobe, tak se castecne vyrusi mag. pole ve stredu mezi nimi.
Dulezite je pricne pole k hrdlu obrazovky, to s paprskem hybe, pole v ose obrazovky obraz nataci, mag. pole u hrdla zpusobuji vychyleni tak, ze paprsek dopada na masku pod jinym uhlem a zpusobuje chybu cistoty barev (resp. se to na tomto miste koriguje), zrovnatak zmagnetovani masky.
Hill, 15.7.2005 12:31:54
to je sice všechno hezké, ale nehovoříme o jednom paprsku, nýbrž o třech. Na každý má to pole jiný vliv, takže se zdeformuje třeba červený obraz víc, modrý míň, na okrajích vzniknou barevné kontury´, protože se ty obrazy nekryjí.
Honza, 15.7.2005 12:54:46
Fíha! Tak to zkusím. Třeba udělám hezku duhu!
Elektron v magnetickym poli má kruhovou dráhu, takže silnym magnetem by bylo možný dosáhnout toho, aby uprostřed obrazovky byla tma?
to Hill - chtel jsem jen naznacit, ze se takovym usporadanim se muze rusive pole vyrazne vyrusit.
Repraky jsou od sebe treba 30 cm, hrdlo obrazovky je ve stredu mezi nimi, paprsky cca 10mm od sebe.
Chyby taky zpusobuje mag. pole zeme, a mag. nehomogenity v blizkosti obrazovky.
Honza, az si zmagnetizujes masku a budes to mit flekaty, tak se nediv :o)
Automaticka demagnetizace odmagnetuje jen slabe zmagnetovani.
Honza, 15.7.2005 13:26:41
Jen klid. Mám tu nějaký monitory na vyhození.
A stejně - když si mi to jednou stane a budu to mít nadosmrti flekatý, tak si to alespoň budu pamatovat a víckrát to neudělám.
Hill, 15.7.2005 14:52:12
>>Danhard: zemský magnetismus se u trysek v řadě tak výrazně neprojevuje (ať už jsou luminofory in-line nebo delta, což je u starších monitorů dost časté). Jednak je proti rozptylovému poli reproduktoru nepatrný, druhak působí rovnoběžnými siločárami na všechny tři svazky (poměr vzdálenosti zemského pólu k rozteči trysek je poněkud větší, než s blízkou bednou), tedy posouvá celý obraz doleva nebo doprava, chyba v konvergencích není patrná (je menší než neostrost paprsku).
Horší to bylo u delta-obrazovek s trojúhelníkovým rozmístěním i trysek - tak fungoval skutečně magnet posuvu modrého paprsku jako feritová anténa na příjem zemského magnetismu a natočením televizoru vůši světovým stranám mohlo posouvat modrý obraz do strany až o 10 mm, pokud to šlo s ohledem na neostrost barvy změřit.
Jinak silně zmagnetované masky odmagnetovávám mazací tlumivkou AYM na mazání magnetofonových pásek. Jde ale udělat i ze síťového trafa EI po odstranění toho Ička. Nejhůř se odmagnetovávají rohové šrouby obrazovky, zpravidla k nim zezadu není přístup
2 Hill: asi blbe ctes, pisu "mag. pole zeme, a mag. nehomogenity v blizkosti obrazovky", kdyz ti za monitorem povede potrubi od topeni, tak se jinak homogenni zemske pole muze zdeformovat, a uz nebude kolmo k rovine trysek, zrovnatak plechova skrin vedle monitoru.
Hill, 15.7.2005 18:14:07
to už jsem taky zažil - po zásahu blesku v blízkosti domu zmagnetované stoupačky ÚT: vždy do 20 minut po zapnutí totálně rozhozená čistota barev. Televize musela do jiného kouta. Co by to udělalo s monitorem, nevím, nezkoušel jsem to. Ale už vím, co umí rozptylové pole basáků, pokud nejsou jejich osy v jedné přímce s tryskami barev. Mám jeden 70 cm za hrdlem vodorovně a 50 cm nad ním. Monitor Hyundai ImageQuest Q910, 19". Přesto se natočení monitoru stranou projevuje vyboulením červené čáry na horním okraji až o 0,5 mm. Když dám bednu blíž, vyboulení se prudce začne zvětšovat.
Jde zkrátka o to, pracně nastavené konvergence monitoru nerozházet vnějším magnetickým polem, když to fakt není potřeba.
Taky to jde demagnetizovat trafopájkou do které se místo pájecí smyčky připojí smyčka tak asi 10cm v průměru. Funguje osobně jsem to vyzkoušel!
Ono to presycene trafo trafopajky odmagnetovava taky dobre, jen se to nesmi u te obrazovky vypnout :o)
já sem s basákem jenom prošel kolem televize (72cm 100Hz Panasonic) a hned byla totálně flekatá
. pomohlo až vytažení a zase zasunutí do zásuvky.
Ja som vzal silny magnet a priblizil ho k monitoru a v strede ostal tmavy flak...Zmizlo to asi po mesiaci.