to nejde tak jednoznačně: záleží na okolních součástkách, využitých využitelných funkcích obou obvodů (z těch postradatelných každý umí trochu něco jiného a trochu jinak, ale oba dobře), prostě chce si to ujasnit, co že od té mezifrekvence očekávám. A kolik mě bude stát dalších součástek a úsilí, aby švám má očekávání nezklamal.
Pokud jde o zkreslení, TDA je na tom líp v tom, že ho zvládne s jednoduchým fázovacím LC obvodem, zatímco A255 pro stejné zkreslení potřebuje pásmovou propust, což se hůř ladí. Je ovšem otázkou, za jakým zkreslením má smysl se honit, když už z vysílače nelze zaručit zkreslení pod 1%.S tou A255 zase lze dosáhnout vyšší citlivosti.
Prostě nemůžu o jednom či druhém říci, že je lepší nebo horší.
Mě jde hlavně o citlivost takže v mé TESLE 820A
zůstane A 225 jinak nevíte někdo něco víc o tomto tuneru
jasně - A225, pardon (trochu jsem teď laboroval s jedním dekodérem na bázi A255, tak už se mi míchá i jinam).
Tesla 820A sice přišel poněkud pozdě, navíc není čistě Tesla, ale dodnes bych ten tuner řadil k tomu nejlepšímu, co si říká tuner. Přes všechny pozdější vymoženosti, které nemá, zasluhuje pozornost už jen tím, že z přijímaného signálu dostává maximum. Jistě, jsou přístroje zvučných značek, modernější, komfortně vybavené, ale hrají skutečně líp?
prave proto jsem si ho sehnal ale on i docela dobre vypada
ted uvazuju ze bych do nej vestavel RDS dekoder a frekvencni syntezu s IO TSA5511 jinak nejhorsi v nem jsou korekce s A273/274 ale ja si to poustim do sveho zesu
o korekcích jsem se taktně nezmínil, víme o nich své. Ale tuner je to dooost dobrý, takže ať se ti daří!
V tom mém jsou ty korekce nějaké upravené protože tam místo jednoho A27x jsou dva TCA1047 nebo tak nějat teď to nemám po ruce jinak když jsem ten receiver dotáhl tak jsem měnil všechny elyty hlavně ty 2u/35V byly špatné kvůli nim nehrál jeden kanál a druhý divně teď jsou všude JAMICONy
ad ta syntéza nevíš o nějaké konstrukci která toto umí? našel jsem návod na www.mcu.cz ale já bych chtěl zachovat hlavní ladění kolečkem a místo původní stupnice nasadit LED displej
tím kolečkem chceš přelaďovat syntík, předpokládám. Někde jsem to viděl - dvě optické závory, binární polosčítačka na vyhodnocení směru otáčení a z toho dva výstupy místo tlačítek nahoru a dolů. Jak to najdu, pošlu. Možná si nakonec i vzpomenu, ono to tak složité nebylo.
přesně tak ale zdáse mi jednodušší využít procesoru s A/D převodníkem ale to jsem ještě nikde neviděl
to bych nebral za ideální řešení - odfiltrovat chrastění, nějaká rychlost převodu - to se bude chovat jako řemínkový převod na přizadřený poťák.
Když už tam ten knoflík bude, nemusíš s ním přece točit dokola. Co takhle jím spínat dva mikrospínače ladění "nahoru" a "dolů"
asi máš pravdu a jde mi právě o to aby šlo točit dokola
Na ladění můžeš použít taky mechanický rotační kodér, je levný, vyhodnocení směru klasikou či lépe třeba PIC.
ano to mě taky napadlo jeden ten N-kodér mám ale nevím jak se to vyhodnocuje
to vyhodnocení směru s tím, že impulsy se objeví jen na tom výstupu, který odpovídá příslušnému směru, jsem před lety dělal podle knížky Praxe číslicové techniky (J.Pütz a kol.). Zapojení si nepamatuju stejně jako, komu jsem tu knihu půjčil. Ale snad to s tou mou skore- slezo- sklezo- sklezorozo...skleco? ještě není tak zlý
Tento rotační kodér stojí cca 50,-Kč, mají ho na
http://www.metronix.cz/M_nabidka.html . Směr se vyhodnocuje tak, že impulsy pro jeden směr jsou fázově posunuty oproti impulsům na vývodu pro druhý směr. Pokud umíš programovat PIC, pošlu ti program, kde využívám tyto kodéry. Musel by sis ho trochu upravit.
prave PICy neumim a to je veeeeliikej problem
Taky by to šlo udělat tak, že směr určí dva mikrospínače ovládané přes třecí spojku, a impulsy generovat zmíněným kodérem či přerušováním paprsku optozávory. Čítat pomocí 40192 nebo 74192.
směr by šel určit i vhodně zapojenym klopnym obvodem D bez PICu.
však do toho to od začátku směruju: proč za každou cenu řešit všechno procesorem, když to jde vyhodnotit pár hradly a klopňákem a procesoru už to předat předžvejkané, jako bys ťukal do jednoho nebo druhého tlačítka?
Navíc procesor v tuneru, který nebyl konstruovaný s ohledem na možná rušení, může při nevhodné struktuře programu způsobit víc škody, než užitku. Netvrdil bych, že vše, co o symbióze tuneru s procesorem kdekdo napsal, vždy platí, ale tohle jo.
Tak bych neplýtval softwarovými prostředky na to, co se osvědčilo řešit jinak.
Vyhodnocovat impulsy z rot. kodéru klasickými IO je problematické z důvodu nekvalitních kontaktů. Původně jsem to chtěl také řešit klasikou, ale z výše uvedeného důvodu vycházelo zapojení poměrně složité, tak jsem použil PIC. Obvodově se to rapidně zjednodušilo (kodér, PIC a dva odpory), čítá spolehlivě každý krok a program je na několik řádků. Co se týká případného rušení, dá se použít RC oscilátor o kmitočtu cca 30kHz a obvod umístit do stínícího krytu. Myslím ale, že to nebude nutné.
ale já jsem nehovořil o rotačním kodéru s kontakty. Byla řeč o optickém s posunem impulsů mezi výstupy o půl rozteče kulisy.
Těch 30 kHz - to by mohlo jít. Nanejvýše najít kmitočet, který si bude se signálovým spektrem nejméně překážet.
no já stejně celou uP jednotku zavřu do plechové krabice a čouhat bude jen displej a SCL/SDA a RDCL/RDDA a na těchto vývodech ještě ferity a zvláštní zdroj prouP jednotku a myslím že když tam ten PIC bude tak ať se využije
tak, až to bude chodit, dej vědět, jestli napoprvé, nebo co jsi musel udělat jinak.
cus chlapi co se tyce T820A kouknete se na
prispevek v tomdle foru cislo 456
jinak ten rotacni koder mi makal akorat s tou
syntezou od pana Zajice -ostatni meli prilis
pomalej program takze kdyz sem ladil trochu rychlejs
tak se to chovalo dost podivne pripojil sem to pres nakej CMOS (klopnej obvod) uz nevim kterej to byl ale neni problem to votevrit...
Preji hodne uspechu -to radio se da vazne plouchat
(mam tripasmovy snad nejvjetsi bedny co delala tesla v roce razdva pro domaci pouziti)