jankop, 5.5.2005 13:50:39
Napětí fáze proti zemi je 220V. Napětí mezi fázemi je 380V. Natáhni si z dílny k počítači prodlužovačku a změř napětí mezi fází prodlužovačky a lokální zásuvky. Pokud je napětí cca nulové, pak jde o stejnou fázi. Pokud je 380V, pak jsou to různé fáze.
No pokud máš ty dvě zasuvky celkem blizko u sebe tak bych si vypnul hlavní jistič,natahnul prodlužku od jedný zásuvky ke druhý a normalně bych fázi prozvonil.To samý mužeš udělat i za provozu a změřit napětí mezi fázema,kdyz bude cca 0V tak jsou na stejný fázi,když to dá 400V tak to na společný fázi není.Když máš dlouhou prodlužku tak to bude snadný.A samozřejmě nějakej měřák.Vadaskou se dá zjišťovat sled fázi,takže by to možná šlo i bez jakkýhokoliv natahováni.
Dobře, ale od počítače je dílna dobrejch 70metrů. Je úplně na druhém konci zahrady. Jinak dílna má vlastní jistič, takže prozvonit to by byl tak problém. Napadlo mě spíš vyslat po fázi nějaký signál a sledovat jestli se objeví na druhý straně. Já ale nevím jak to prakticky udělat. Kdybyste někdo měl schémátko něčeho takovýho, PROSÍM pošlete mi ho na mail. (jn.dvorak@tiscali.cz). Díky
Co takhle vypnout hlavni jistič a do jedný zásuvky si dat nějaky napětí,třeba z baterky,no a na druhy straně by mělo byt taky,ne??Když to bude na jedný fázi.Nulák je společnej.
Hlavní jistič mám pro barák, dílna je napojená před hlavním jističem do baráku. To bych musel jedině shodit pojistky pro celou ulici.
A co takhle Wi-Fi
Obyčejný wifi jsou do 60m. Já to mám tak 70m + zdi a tak by mi to vyšlo dost draho. To nechci.
asi si nevybereš: už existují rozbočovače pro přenos dat po síti, ale musí splnit tři základní podmínky:
1. ochranu před nebezpečným dotykem
2. spolehlivé galvanické oddělení portu od sítě
3. kódování, aby se do tvého ethernetu, tvou IP (a na tvůj účet) nemohl po rozvodné síti připojit nikdo cizí.
Všechny atesty, které to muselo získat, něco stály a zaplatíš asi stejně, jako za wi-fi. Z výše uvedených důvodů bych nic nebastlil, je to o držku až o celého člověka.
Wi-fi vyzkoušené nemám, ale modrozub nám chodí přes dvě zdi na 62 m. Chtělo to jen pohledat místo na anténku (co ji takhle dát ven?) a chodí to spolehlivě.
Nejlíp by bylo, kdyby prodejce zapůjčil zařízení na zkoušku.
Každý barák by měl mít ještě pojistky na přívodu před elektroměrem. Bývají venku na zdi. Postupným vytahováním pojistek zjistíš kam vedou jednotlivé fáze.
No myslim,že před hlavním jističem by nějaký odbočky na další jističe být neměly.Hlavní jistič je přece před elektroměrem.To je měřená část.Může tam být ještě neměřená část pro přijímač HDO.Ale pokud mluvíme o stejném hlavním jističi,který je před elektroměrem a ty máš před ním nějakou odbočku tak je to neopravněný odběr
No možna se pletu.
Děláte v tom chaos Jezevec měl na mysli pojistky před elektroměrem co jsou na baráku, hlavní jistič je za elektoměrem. Takže by mělo stačit v dílně rozsvítit lampičku v inkriminované zásuvce a na baráku postupně povolit pojistky a když lampa zhasne máš správnou fázi.
hlavní jistič za elektroměrem? c-c-c. A kdopak to povolil?
Fakt ale těžko radit, když není jasné, jestli dílna je připojená z měření domu nebo má samostatné měření.
HLAVNÍ JISTIČ JE ZA ELEKTROMĚREM!!!!!!
V souvislosti se zavedenim novych sazeb za elektrickou energii je velice dulezitou podminkou hlavni jistic pred elektromerem !
proč? Kvůli HDO?
>>Honza: hlavní jistič před elektroměrem, jako součást neměřené části odběru, je plombovatelný, stejně jako jistič HDO, který navíc musí být plombovatelný v zapnuté poloze. Podle jeho jmenovitého proudu se stanovuje sazba za elektroměr (sazba má víc variant - bez HDO nebo s ním a jak s ním, atd).
Jestli v bytové rozvodnici za ním je jeden společný jistič, říkej si mu třeba hlavní, ale je to jen hlavní jistič rozvaděče, nikoliv odběrného místa. Proto jsem se ptal, jestli je dům a dílna jedním odběrným místem, nebo mají vlastní měření.
Ale, jak jsem už uvedl, internet po síti už byl úspěšně vyzkoušený (viz zpráva z 28.4. na serveru www.elektrika.cz ), naostro má být spuštěn v září. Zatím mi nikdo není schopen odpovědět, jestli a za jakých podmínek bude možné po témže vedení provozovat připojení na internet i domácí síť. Obávám se, že to nikdo neřešil: to by si každý mohl udělat soukromou domácí síť "roztahanou" třeba po většině Evropy. Takže co elektroměr, to samostatná internetová přípojka.
A pak jsou ještě zákon o telekomonikačních službách a autorský zákon, ve kterých je zákaz distribuce signálů třetím osobám mimo pozemek vlastníka. Tomu nelze při spojení po rozvodné síti zabránit jinak, než šifrováním. A vůbec: pořád rozebírám, čemu se vyhnout, ale uvedl jsi zoufale málo údajů, podle kterých by třeba šlo najít řešení.