Zdá se že nikdo s odborníků na dotaz nechce odpovídat. Já se sice za odborníka nepovažuju, takže se můžu mýlit. Domnívám se, že výstupní impedance zesiku by měla být co nejmenší (pokud možno i záporná) zejména kvůli tlumení repra. Zařadí-li se mezi zesik a reproduktor RC člen (jako integrátor), značně zvětší výstupní impedanci a tím zmenší tlumení. Pokud se mýlím, opravte mě.
Je řeč o RC článku na vstupu zesilovače, předpokládám. Na výstupu zhorší výstupní vlastnosti zesilovače a navíc je jeho realizace poněkud problematická (hodnoty součástek). S částí výhybky v reproduktorové soustavě bych to nesrovnával, zde jde zřejmě o něco jiného.
V každém případě mám s jednoduchými RC články ve výhybkách nevalné zkušenosti (sice v jiné souvislosti, nicméně výsledkem měl být také zvuk). Vlastně se mi nepodařilo udržet v oblastech kolem kritických kmitočtů výhybek rovnou frekvenční charakteristiku následkem fázových posuvů. Dobře navržený filtr druhého (a ještě lépe třetího) stupně naproti tomu lze nastavit tak, že jím způsobená chyba nejen není slyšet, ale nelze ji po pečlivém nastavení ani naměřit.
pasul, 14.2.2005 14:30:50
RC článek na vstupu zesilovače omezuje horní přenášený kmitočet zesilovače.Tedy aby se nedostalo VF do vstupu.A je bezpodmínečně nutný!!!Myslím si ,že výstupní RC, neboli Boucherot ,nezhoršuje vlastnosti zesilovače!!!Spíš zabraňuje rozkmitání a nestabilitě zesilovače.A problém s hodnotami součástek myslím není.Spíš s výkonovým dimenzováním rezistorů.
A ohledně výhybek v reprosoustavách by myslím měl napsat BoBo.A nebo to Amaro.Myslím ,že už ja taky dost unaven neustále dokola to vysvětlovat.
to souhlasí, ale ta otázka se netýkala Boucherotových členů či zlepšení odolnosti vstupu zesilovače. Jedná se o výhybku pro subwoofer. Udělat ji tlumivkou v sérii s reproduktorem by bylo asi jediné schůdnější řešení, ale tu radost, jakou by měl zesilovač z induktivní zátěže, těžko odhadnout. Je tedy nutné zabránit tomu, aby vyšší kmitočty už se na vstup zesilovače nedostaly.
Za ideální stav bych pokládal výhybku, která komplementárně rozdělí signál na vstupy zesilovačů tak, aby akustický tlak (samozřejmě za dodržení dalších podmínek) v celém přenášeném pásmu zůstal stejný bez ohledu na to, kterou reprosoustavou je právě vyzařován. Tohle lze pomocí jednoduchých RC článků splnit jen velmi obtížně. Pokud ovšem záleží více na tom, aby to dunělo, než na kvalitním přenosu zvuku, pak prosím: klidně se dál tím jednoduchým RC-členem zabývejte dál.
pasul, 15.2.2005 09:19:40
Já s tebou souhlasím.Jen bych dodal ,že správně navržený zesilovač musí být stabilní do jakékoliv zátěže.Takže induktivní charakter by neměl vadit.V ostatním už bych zabředl do věcí co namám odzkoušeno.Jen mi prosím vysvětli ,proč různí výrobci používají výhybky s různým sklonem těch filtrů.A myslím ,že kmitočtová chyrakteristika je u většiny reprosoustav vyrovnaná.Každý výrobce upřednostňuje svoje nastavení.
když to budu dělat doma pro sebe, můžu si vybrat. Jak to začnu vyrábět sériově, musím dát pozor na to, jestli na konstrukci (nebo dokonce její princip) už nemá někdo patent. Pokud ano, mám dvě možnosti: buďto zvolit jiné řešení, jehož dotažení do konce bude něco stát, aby zákazník pokud možno nepoznal rozdíl, nebo zaplatit a získat práva k použití patentu.
A k té induktivní zátěži: nejde ani tak o stabilitu, jako o fázové vztahy mezi proudem a napětím, které způsobují podstatně větší výkonovou ztrátu na koncových tranzistorech.
Ale reproduktor připojený na výstup zesilovače přímo je dobře zatlumený jen v případě, že je živený přes dolní propust LC, kde kapacita je paralelně k reproduktoru. Prostě není to ideální řešení, protože tyto hodnoty se už dost obtížně mění. Konstrukčně proto pokládám za nesrovnatelně jednodušší vyřídit signály ještě na nízkých úrovních, nanejvýše na výstupu se zbavit nežádoucích produktů (třeba šumu).
pasul, 15.2.2005 13:17:33
O domácí stavbě reprosoustav si myslím svoje.Osobně bych ani náhodou nezkoušel.Ale nikomu nevymlouvám.
Jinak díky za vysvětlení proč použít aktivní výhybku už na linkové úrovni.Aspoň mně je vše jasné a doufám ,že i ostatním!!!
ghost, 16.2.2005 19:12:14
Díky všem co přidali svůj příspěvek.Nedalo mi to a porovnal sem čtyři RC články(24dB/okt) s aktivní vyhybkou(24db/okt) a rozdíl sem opravdu nepoznal.Tak, že asi budu dávat přednost těm RC článkům.
a testoval jsi uchem nebo osciloskopem?
ghost, 18.2.2005 21:00:39
Sice oscilák mám, ale myslim, že ucho je dostačující na to abych to poznal.
No, když na audiokazetách bývají nakreslené charakteristiky od oka, proč by to nešlo od ucha, že?