Sám se prohlašuješ laikem, takže: pro koupelny, konkrétně zónu 2 (dále, než 60 cm od vany) sice lze již použít svítidlo na 230V, ale v krytí IPx4 (nebo značené kapkou v trjoúhelníku). To svítidlo musí být schválené pro použití u nás - prohlášení o shodě platné pro celou EU ještě automaticky neznamená, že je bezpečné i u nás. Obávám se, že holá trubice pro naše koupelny schválená není a dlouho nebude. Je řada výrobců, jejichž svítidla jsou do našich koupelen schválená (například firma Massive, řada A.Q.U.A), designeři se však nějak příliš upnuli k maloplošným a bodovým svítidlům, jakkoli do koupelen nepříliš vhodným. No a pak v různých hypermarketech jsou k mání svítidla, která státní zkušebny v ČR nikdy neviděly, ale prodávají se jako koupelnová. Sice už na první pohled je bezpečnost uživatele sporná, ale prodávají se prý dobře. Lidem prý nevadí občas šlapat potmě ve střepech. A, když mají rozvod koupelny přes chránič, obvykle to přežijí.
Tím chci říci jen to, že i svítidlo na zakázku by měla dělat firma s patřičným oprávněním. To m.j. znamená, že je vybavená zkušební a měřicí technikou pro ověření bezpečnosti a spolehlivosti, má člověka, který je povinen ji používat a má k tomu oprávnění. Za to vše se platí. Nemyslím si, že 15000 je přiměřená cena, ale moc hluboko pod 10 tisíc to u atypického provedení nepůjde.
ta svítidla z Dánska jsou přenosná, se šňůrou a vidlicí, vestavěným trafem. Zřejmě se nepředpokládá jejich trvalé umístění venku (dobrý předmět sázek, kdo se trefí první). Fakt je, že v celé EU a několik málo posledních let u nás, platí předpis, že zásuvky do 16A včetně, určené pro spotřebiče používané venku, musí být opatřené doplňkovou ochranou proudovým chráničem s reziduálním proudem do 30 mA. Tedy stejným, jako v koupelnách. Jenže výklad ČSN 33 2000-7-701 není v tomto směru jednoznačný a řada elektrikářů se tvrdě brání zapojit v koupelně světla přes chránič také. O důvod víc poohlédnout se po něčem dostatečně bezpečném.
Teď mě napadlo: je řada firem zabývajících se světelnou reklamou. Možná by stálo za to, poohlédnout se po okolí, možná už nějaké řešení mají.
VladoMan, 13.2.2005 15:17:45
Veškerý bezpečnostní požadavky by se daly krásně splnit, kdyby se napájení svítidla řešilo pomocí malého napětí a vlastní zářivka by byla napájena měničem buď vlastní výroby (do 40W snadno realizovatelné), nebo tovární produkce (SEC slovakia) Nevýhoda by byla zřejmě jen "krabička bokem". Ochranu oddělením obvodu a malým napětím by vyřešil transformátor v provedení dvojité izolace (značka va čtverce v sobě),který by mohl být libovolně vzdálen od svítidla..
...ale v případě úrazu se bude jako první šetřit, jestli bylo použité svítidlo typem schváleným do koupelny a do které její zóny. Bez ohledu na to, zda bylo zařízení napájené malým napětím přes měnič. Samotná trubice nemá dostatečnou mechanickou odolnost - zkuste se jí chytit, až uklouznete po mýdle. Proto jsou na koupelnová svítidla kladené dost tvrdé požadavky, stejně jako na bezpečnostní transformátor, který by měl napájet spotřebiče na malé napětí.
Nejsem ale přesvědčený, že právě zde je k řešení to správné fórum a doporučil bych obrátit se na server www.elektrika.cz, kde se diskuse účastní skuteční praktici, kteří se s touto problematikou setkávají, když ne denně, tak týdně určitě.
Pánové, tisícerý dík za odborné rady a zajímavou polemiku. Opravdu jsem nedoufal, že se někdo ozve. Děkuju. Ikdyž ono možná k tomuto tématu snad ani polemizovat nelze. Normy jsou normy a já je nehodlám diletantským přístupem popírat či obcházet (ale atest mi na to moje svítidlo asi nikdo nedá :)). Problém (ne)bezpečnosti si zcela uvědomuju. Nicméně možnost sestrojení bezpečného svítidla, byť bez atestu, ale zato podle mých představ, na míru a za nesrovnatelně nižší cenu, mě už takžka budí ze spaní :) Situace je taková, že se jedná o "koupelnu" v mé budoucí pracovně, kterou si teď jako student zařizuju pro svou budoucí praxi. Takže je to spíš záchod s umyvadlem a malým sprchovým koutem, který se bude využívat tak cca. jednou za týden (možná ani to ne). Světlo by bylo umístěno nad umyvadlem ve výšce cca. 230-240 cm, asi metr od sprcháče, což by mohla být na přímý kontakt s vodou už trochu méně riziková zóna. Uschování krabice s napájením jsem už také zvažoval. Ideální by bylo místo ve zdi za zrcadlem, které se dá odsouvat. Neónové reklamy už jsem taky zkoušel... daly by se použít nějaké polotovary (www.dencop.cz), jako skleněné trubice pro kryt zářivky (T5 16mm 35W). Patice zářivek by se zasadily do nerezových trubiček, kterými by se daly dráty vyvést do zdi a spoje by se utěsnily čirým silikonovým tmelem. Už vidím, jak většina elektrikářů skřípá zuby, ale znám zlaté české ručičky. Dalo by se to dořešit detailů. A bezpečně :) Proto jsem se vás chtěl zeptat, jestli byste neměli chuť a trochu času mi s tím pomoct. Rozhodně to nechci zadarmo. Výši případného honoráře nechávám na vás, ikdyž dobrá rada je k nezaplacení. Už nebudu zdržovat. Děkuju vám všem za pomoc. Jakub.
Prominte... pokud by to s tou koupelnou opravdu neklaplo, rád bych to svetlo stejne slozil... alespon do predsine nebo kuchyne, kde by se mi taky docela hodilo hodne tenke a dlouhe teleso. Diky.