Sendy, 6.1.2005 18:40:38
Slyšel jsi někdy název "derivátor" ?
Sendy to jsi ho nepochopil, on chce vyhodnotit, ze krouti potakem, na kterem ma zrejme nf signal zesilovace. To se bude delat asi hodne blbe :o)
Samozřejmě, že jsem pojem derivátor slyšel (snad) a jak říká Danhard, nepotřebuju vyhodnotit rozladění, ale tu změnu. Stavim ten předzesik, s tim 3D a pravě to¨napětí, jak řídí hlasitost bych přivedl na VU metr a tam bych tu úroveň viděl, ale právě jen po tu dobu, co bych tu hlasitost měnil. Pak by se ten VU metr zase přepl na NF signál. Ten přepínač dohromady dám, ale potřebuju právě to, co tomu přepínači "řekne", že s tim hejbu...
To je docela snadná úloha pro PIC 12F675, stačí to naprogramovat.
No, ale v souladu se Sendym si myslím, že analogově je to derivačním obvodu.
Sendy, 6.1.2005 22:36:44
Závisí, jak řídí tu hlasitost, jestli klasicky, nebo ss napětím. Obojí se dá vyřešit... btw, něco podobného bylo na jednom inkurantním přístroji, bylo to na hřídelce visící kyvadélko, napojené jen třecím převodem, které při otočení hřídelky spojilo kontakt vlevo nebo vpravo. Když to uměli udělat v roce 1940, tak by to snad nějak šlo udělat i dnes, třeba tam pověsit ten PIC
Já bych to řešil tak, že bych na hřídelku potenciometru upevnil clonku s otvory a optickou závorou navázanou kapacitně vyhodnocoval pohyb. Vhodná by mohla být clonka ze staré počítačové myši. Protože je dost malá na nasazení na hřídelku, dal bych jí vedle a převod buď ozubený nebo řemeničkou.
me napadlo ze by se moh pridelat na oslu magnet a vyresit to nejak halovou sondou,ale to je mozna zbytecne slozite.... a nebo pokud budes mit knoflik na tom potaku z vodiveho materialu tak to udelat podobne jako to maji ty dotykove lampy.jak se dotknes neceho kovoveho tak se rozne.
K věci. Jak vypadá napětí na tom potenciometru? Jaký má rozsah? Z tréningového hlediska mě to zaujalo. Zkusil bych to naprogramovat.
Zdá se mi ten návrh kubase, použít knoflík jako senzor docela dobrej, pokud nemusí být stínění na poťáku (a hřídelka) uzemněné (nemusela by být, pokud je na nízké impedanci - např. v emitoru sledovače).
Bylo by to k tomu článku tady ne elwebu. Ten s tim 3D zvukem a fyziologickou regulací. Na tim poťáku je ss napětí myslim tak od 0V do 5V, opravte mně, jestli se mýlím. Chci použít jen ten předzesík. V tom zesíku bude i VU metr, tak bych ho chtěl využít i jinak. Nejlepší a docela zajímavá je podle mě ta varianta, jak nevrhoval Kubas, že když se toho knoflíku dotku (kovový asi bude), tak by se to přeplo, mohl bych se tak kdakoliv dotykem podívat na úroven hlasitosti. Dobrý nápad, asi to tak uďělám.
Možná by se i podobně dala sledovat úroveň basů, výšek a jelikož je to stereo, tak i balance.
Diky...
ja sice nevim proc potrebujes videt na VUcku uroven hlasitosti, kdyz to slysis ze?
... ale jako efekt...proc ne...
Jse mě hlavně o ten efekt. Možná bych ten celej zesík použil, jako závěrečnou práci ve čtvrťáku, ta chci něčim zapůsobit. Bylo by to originál s tou reakcí na dotyk.
... jj pofrajerit je treba
... ostatne u dnesnich vezi je podobnych efektu (hlavne svetlnych) az se na to neda divat :)
Je zajímavé, jak někdo s přehledem dovede vybrat tu nejhorší alternativu. To ovládání dotykem je sice mohutně efektní, ale nikdy se ti nepodaří zrealizovat pořádně. Ve skutečnosti bys potřeboval spojovat dvě elektrody, musíš mít poťák s izolovanou kovovou hřídělí, včetně průchodu panelem. I to řešení se závažíčkem je snáz realizovatelné než pokus o spolehlivý jednoelektrodový spínač.
Problem není ani tak v tom, že by to neseplo na dotek, na netu i v časopisech se najde dost takových zapojení-viz dříve zmiňované zapínání noční lampičky dotekem, jako v tom, že to bude spínat i když nemá. Pokud se neodizoluje hřídelka potenciometru od panelu (pokud bude kovový), bude to spínat při doteku na jakoukoliv kovovou část skříňky. V principu se na takovéto spínače používá většinou kapacitní spínač nebo spínač reagující na brumové napětí indukované lidským tělem. Je zde problém v nastavení citlivosti tak, aby to spolehlivě fungovalo v různých podmínkách. Např. při blízkosti spínaného zdroje.
Tohle má i páječka od Diametralu, ale tam to, myslim, řešej programově přes ADc.
takhle jsem před 25 lety řešil vypínač afc u tuneru (a běhá to dodnes): běžec poťáku přes derivační člen s časovou konstantou asi 50 ms na vstup diferenciálního zesilovače, z obou jeho výstupů přes diodový člen OR (aby to spínalo při otáčení doprava i doleva)připojený monostabilní klopňák, který asi na 2s zhasne LEDku svítící na fotoodpor ve smyčce afc. Když to šlo tenkrát, musí to jít i dnes.