Vasi, 23.12.2004 23:33:28
Ja myslim ze jo, to se skoro v nicem nelisi, az na kapacitu...
Můžeš to zkusit, ale počítej s tim, že ty NiMH můžeš poškodit (zkrátit jejich životnost a zmenšit kapacitu). Jsou citlivější na přebíjení, maj povolenej menší nabíjecí proud a pod.
Sendy, 27.12.2004 02:08:34
Jestli ta mašinka má v sobě inteligentní nabíječ článků, který chce daný typ, strčením jiného to bude fungovat blbě, a dle toho, jaký princip je zvolen na vyhodnocení nabití, může dojít i k destrukci článku (nedávno vyzkoušeno jedním trotlem na MP3playeru JAZZMasterPlus, NiMH baterka se rozervala).
No, já bych to neviděl tak kriticky. Že by ti naprostí debilové, co vyrábějí přehravače, který hrajou kolikrát i video, vůbec nic netušili?
Určitě nemaj ani zdání, že začíná být problém NiCd akumulátory vůbec koupit?
Neznám detaily, ale nemyslím, že by tento přístroj nabíjel nějakým extra velkým proudem. A pokud ano, tak je nejspíš natolik chytrej, aby si poradil s poněkud menším dU, kterým se NiMH po nabití pyšní.
Sendy, 28.12.2004 18:19:13
Bavíme se o něčem, o čem nevíme vůbec nic, jen se můžeme domýšlet. Pokud je tam středně chytrá elektronika, tak nedokáže identifikovat konečný stav nabití při použití jiného článku a následky jsou jasné. Výrobce sice může být chytrý jak chce, ale opravdu nemůže si být jist každým uživatelem...
1. NiCd akumulátory se v současné spotřební elektronice prakticky nepoužívají a v obchoďácích je ani nevedou
2. Pokud je nabíjecí proud větší, pak se nabíjecí proces obvykle jistí ještě časovačem
3. Ta upozornění v manuálech obvykle vycházejí ze zkušenosti výrobců, že spousta lidí klidně nabíjela obyčejné baterie.
Musím souhlasit, že o tom konkrétním přehravači nic nevíme. Pokud je například uváděna nějaká nabíjecí doba, třeba 16hod, pak jde o nabíjení 0,1Q a dát tam NiMH asi nebude problém. Já bych změřil nabíjecí proud, porovnal nabíjecí dobu, opatrně vyzkoušel s kontrolou teploty článků a jsem přesvědčen, že NiMH by tam šli dát bez rizika. Tebou zmiňovaná expolze se mi zdá míň než pravděpodobná. Napáječe diskmanů obvykle nejsou příliš předimenzovány. Asi se shodneme na tom, že exploze určitě nehrozí bezprostředně po vložení článků, ale až po uplynutí doby cca 2x delší než je třeba k nabití běžných NiCd, tudíž je na test dost času.
Sendy, 29.12.2004 19:22:48
Asi jsi opravdu v životě neviděl se trhat AAA nebo tužky při poruše nabíjení apod. Vřele doporučuji.
BTW, některé "discmanové" interní nabíječe jsou konstruovány tak, že nabíjejí článek naplno za cca 3-5 hodin, o nějakých 16 hod řeč nebývá.
Sendy, 29.12.2004 19:24:13
....tazatel se zmiňuje o discmanu, může to být i přístroj velmi starého data konstrukce.....
A co si myslíte o těch novejch rychlonabíječkách GP? Který tužkovou NiMH nabijou za půl hodiny... Do toho pak musí týct proud odpovídající cca trojnásobku kapacity, tedy 6A (mimochodem z miniaturního tráfka)!?? Na minulym Amperu jsem se na to ptal u stánku GP, ale nikdo mi nějak nedokázal odpovědět jak to maj vymakaný, že slibujou 1000 cyklů za půl hodiny.
Trhat tužky jsem opravdu nikdy neviděl a to jsem na ně vyráběl nabíječky, když jsi ještě nebyl na světě. To už musí být opravdu zle, aby to řachlo. Možná to nevíš, ale všechny články mají přetlakovou pojistku a opravdu bys do nich musel narvat hodně. A s tím rychlonabíjením diskmanů to nebude tak horké. Solidní výrobci se setsakramentsky sichrují.
Rozhodně nechci nikoho navádět k nedodržování návodů, ale stejně ¨nikdo neodpověděl na to, proč by výrobce moderního elektronického výrobku měl omezovat jeho použití s NiCd.
Sendy, 30.12.2004 19:15:01
...kdo je z nás nejstarší, kdo je z nás nejstarší, mlátil jedenazedmdesátiletý Franz Lehár o stůl občanským průkazem
... to ses učil ještě u Křižíka, ne ?
Nevím, jak vypadá správná funkce přetlakové pojistky, ale pokud na "tužce" je podélná trhlina o délce asi 40mm a šíři kolem 5mm a vše okolo vypadá jak po chemickém útoku, popřípadě když je tužkový článek cca o 20mm delší a zláme držák i vylomí dvířka přístroje, to je vono ? Ev. když knoflíkový článek MR300 (podobný staré NiCd 225) naleznu v podobě 2 kusů, vzdálených od sebe asi 3 metry... osobně vyzkoušeno při nabíjení přes noc.
Sendy, 30.12.2004 19:15:33
Mrknul jsem se do odpadu a vytasil jsem nějaké staré discmany, abych se podíval na nabíjecí proudy. Mám tady 2 mrtvoly - Audiostar PCD700, vlezou do toho 4 tužky, spotřeba v provozu je cca 150mA, počáteční nabíjecí proud je cca 190mA. Druhý kousek je Easytime CD4, 2 tužky, spotřeba cca 80mA, nabíjecí proud v počátku je asi 35mA. Takže bych byl opatrný, co se týče podobných úsudků.
Co se týče 30 minutového nabíjení - Varta před časem ohlásila komerční novinku - tuším nabíječ + články s 30 minutovým nabíjením. Profi nářadí AEG nebo Hilti (i výrobky, staré cca 10 let) používají rychlonabíjení, které nabije články za cca 40-50 minut, a mám vyzkoušeno, že některé články v těchto paketech vydrží ve slušné kondici i několik tisíc cyklů - při velmi tvrdém provozu.
No nevím, jestli měl Lehár občanku
, ale už se zas tak moc nedivím, že ti ty baterie tak často explodujou. Tobě by to snad i chybělo.
Sendy, 30.12.2004 23:05:41
Nemá někdo náhodou zkušenosti s články typu GreenCell - manganové reverzibilní články (napětí 1,5V), konkrétně s jejich životností při různé prac. zátěži ?
Tak na to ti můžu odpovědět. Před lety jsem koupil sadu, nabíječku a čtyři články za 800Kč. Tehdy to byla novinka. Je to naprostej šunt, po nějaké době jsem vyhodil i nabíječku. Pominu mizerné vybíjecí charakteristiky a poškozování článků vybíjením i relativně malým proudem. Zásadní nectností je podle mě, plynování článků při vybíjení. Způsobuje to korozi kontaktů a ničí drahá zařízení. Už nikdy nechci o těchle článcích slyšet.
Sendy, 1.1.2005 16:21:07
Já jsem cca před 8 lety držel v ruce GreenCell s origo nabíječem (článek cca 150/ks, nabíječ asi 1500,-), šlo to na test žvotnosti... deklarovaná kapacita byla při vybíjení 100mA asi 70% uváděné, po asi 20 cyklech jedna baterka vytekla a při dalším cyklu se pos*ala nabíječka...
Nemá někdo novější zkušenosti, navíc krom zlepšené technologie jsou na trhu další značky ?
Dobrý námět na SOČku....