Pokud je proud při napětí 230V 3,5A pak je příkon spotřebiče 230*3,5 což je skutečně těch 805VA.Ve wattech to bude ještě o něco malo víc.Pokud by jsi to měl například trafo na 230V a měl jsi uvedený proud na sekundární straně 3,5A, tak by jsi ještě potřeboval znát napětí na sekundární straně, např. bude 24V. Pak vynásobíš 24*3,5 a dostaneš 84VA.Jde o trafo?Nebo co to je?
je to trafo pocitace. Jsem laik, ale opravdu ten pocitac ktery ma na vystupu (udavanych) 200W spotrebovava pres 800W, to jsou ztraty 3/4? nejak tomu nerozumim. diky za info.
Radek, 9.3.2005 15:27:58
ne pokud výkon je 200W (a to ho ještě musíš skutečně zpotřebovat), tak příkon je o nějaké to procento vyšší...řekněme 230W. pokud bys to chtěl změřit, tak to bude asi trošku problém...hold je to spínaný zdroj
Radek, 9.3.2005 15:52:00
Ještě doplním Jindru... ve W to bude o malinko míň (je to činný příkon/výkon) VA udávají zdánlivý příkon/výkon. VA*cos fi jsou ony waty. Ta hodnota 3,5 A je zřejmě hodnota myšlená při náběhu zdroje (na takovouhle nějakou hodnotu je dimenzovaná pojistka)
Diky, a prozradite nekdo kde se vezme ta tajemna hodnota cos fi ?? ani to nechci zmerit jako spis spocitat, abych byl schopen dolozit spotrebovanou energii. (predpokladejme odber tech 200W). bude cos fi jine pro PC a jine pro adapter na mobil atd...?? Kde vzít tu hodnotu??
běžící počítač (podle vnitřního odběru, jak jedou disky, procesor, co zrovna chci od sběrnice) si ze sítě vezme 150 až 250 W. Monitor s normální obrazovkou 17"-19" má spotřebu kolem 110-130W, LCD méně, než poloviční. Kosínus do toho netahejte, ty zdroje jsou spínané s odrušovacím filtrem na vstupu, přiměřeně kompenzovaným, a odchylku fázového úhlu lze celkem s úspěchem zanedbat.
Uspaný počítač si bere kolem 20W, monitor podle způsobu provedení.
To jsem si jednou v bazaru koupil jednofázový elektroměr a zapojil zásuvky přes něj. Měl počítadlo i s ryskami, takže po 10 hodinách šlo stanivit výkon celkem přesně, ale byl každý den jiný. Co napájí spínaný zdroj, má značně kolísavý odběr.
Sendy, 9.3.2005 22:05:49
Na ten elektroměr bych nespoléhal... problematika je velmi dobře popsána v článku "Měření činného a jalového výkonu spotřebičů s neharmonickým odběrem" nebo tak nějak, vyšlo to v ST a nějakém sborníku.
ale jestli jde o placení za odběr, počítá se přece z toho, co natočil elektroměr (zákon 222). Nějaký výpočet se tomu může jen přiblížit, u zdrojů s kmitočtem, který není v pevném vztahu k síťovému kmitočtu (což je tento případ) přece fázový vektor příslušného podílu napětí proti proudu rotuje, takže cos fí se stále různou rychlostí mění
Předpisy pro elektromagnetickou kompatibilitu ale zase nařizují výrobcům spínaných zdrojů maximální přípustnou hladinu nežádoucích produktů (v podstatě délku toho rotujícího vektoru v poměru k vektoru síťového napětí), vyzařovaných mimo jiné i zpět do sítě, takže by neměly výrazně ovlivňovat přesnost měření elektroměrem ani indukčním, ani digitálním.
Zmíněný článek se zabývá spínanými zdroji obecně.
V každém případě jde o placení za odběr, nebo o tátovo prskání, co že ten počítač prožere, tak to chce zjistit, co říká elektroměr. Od té doby, co máme počítač, i přes maximální aplikaci úsporných žárovek a výměnu většiny bílé techniky za energetickou třídu A, platím měsíčně o zhruba 450 peněz víc. A to ten počítač běhá jen průměrně 14 hodin denně.
pardon - o směrodatnosti údaje elektroměru už existují novější předpisy. Pro fakturu však to, co napočítá elektroměr, je platné. Jestli jsem dobře pochopil dotaz, od začátku tu o nic jiného nejde.
pacho, 10.3.2005 21:17:26
jeste to upresnim: elektromer meri cely dum (podnikam doma) a ja potrebuji spotrebu toho PC. Nicmene jak sem pochopil tak to asi nejde spocist (zjistit). Pokdu se pletu tak me prosim opravte. Diky.
Pokud podnikáš a máš provozovnu registrovanou doma jsi ze zákona povinen mít samostatné měření spotřeby el. energie. Pokud je to problém technicky to vyřešit, nebudeš si asi moci dát spotřebu do nákladů.Cena pro domácnosti je totiž nižší než pro firmy. Musel jsem řešit stejný problém.
Sendy, 11.3.2005 00:09:35
V kterém zákoně to je ? Pokud vím, tak je možné jít na poměr nákladů, stejně tak u telefonu atd.
Hill - jestli jde o účtování spotřeby, tak souhlas. jestli jde opravdu o příkon, tak bych se vůbec neohlížel na to, co by mělo být, ale měřil bych - víme snad dobře, jaký šmejd je cca 70-90% zdrojů v nyní prodávaných PC.
Poměrnou část nákladů lze uplatnit jako odečitatelnou položku, zpravidla podle poměrné části podlahové plochy. Všeobecně.
Pokud jde o odběr elektrické energie, existuje vyhláška, podle které dodavatel elektrické energie může trvat na odděleném měření spotřeby zejména ve dvou případech:
- provozovna je v části obytného prostoru, ale hlavní jistič před elektroměrem je silnější, než 25A
- hlavní jistič je do 25A včetně, ale provozovna je v oddělené stavbě, která s obytnou stavbou nemá žádnou společnou stěnu (třeba v garáži).
Protože tedy jde o odečitatelné položky z daní, bylo by ideální doptat se na příslušném finančním úřadu. Ten v důsledku rozhoduje, které odečtené položky uzná a do jaké výše, případně neuzná.
V době duhové energie si totiž distributoři mohou do značné míry připojovací podmínky v rámci zákona do jisté míry měnit - třeba stanovit, jestli se limit 25A vztahuje na všechny odběry, nebo jen na jednofázové...
Inu, špatně se odpovídá na dotaz, který je formulovaný jako technický problém a vlastně jde o finance...
pacho, 11.3.2005 12:55:58
nečekal jsem takovu smršť odpovědí
podníkám (živnost)doma, ale není to provozovna. Prostě jen PC na stole. Takže asi zavolám na FÚ a zeptám se. nicméně pokud někdo toto již řešil nebo se orientuje v problematice, pls pište, pište. Díky.
Sendy, 11.3.2005 18:45:28
Kvůli trochu proudu do PC se na to vykašli.... Jinak známý chtěl oddělený elektroměr pro část domu, určenou k podnikání, a nakonec mu vyhrožovali N-sazbou (cca 15 litrů), tak se na to vybodl.