LED display přes LPT jsem sice nezkoušel, ale zkoušel jsem LED display na COM port. Na to stačí v GME dostupný obvod M5451B7 a šikovný software
dj_rizek ® , 15.8.2006 22:03:43
Teda nevim ale podle me je jednoduzsi ridit displaye s radicema HD44780 k tomu jsou i pekny ovladaci programy(navolis ci co ma ukazovat-teploty,vytizeni CPU,otacky ventilatoru atd),nebo pak pouzit LCD z nokie (3210,3310,5110 atd) k tomu software taky je ale me se ho bohuzel nepodarilo jeste rozbehnou,spadnou mi na nem XP.
Honza: ja potrebujem PRAVE ten sikovny software.. zapojenie je uz malickost.. len potrebujem nieco co bude pracovat v pozadi, a bude pekne vysielat data... vsetko v seriovom mode..
dj_rizek: ano, 44780 by bolo jednoduchsie, ale nechcem kupovat display.. chcem tie segmentovky
Pavel_M, 15.8.2006 22:20:24
Pokud umíš pascal,zkus to v Delphi,nebo Lazarusu (ten je zdarma).
v pascale ten program napisem.. nieje to nic zlozite.. problem je v tom ze to potrebujem skompilovat ako win aplikaciu, ktora nebude mat tu prijemnu vlastnost ze vytazi system na 100%
keby som vedel robit v c-cku, myslim ze by to bolo lahsie..
(sice programovacie jazyky zas niesu tak odlisne..)
Pavel_M, 15.8.2006 23:37:18
A o tom píšu.Použij Delphi nebo Lazarus.Zápis na LPT napiš do nového threadu ,který poběží s aplikací s vlastní nastavenou prioritou.Já v tom nevidím vůbec problém.Ten program pod win system nezatíží na 100%(záleží na nastavení priority threadu).
aah pardon.. toto malo byt k mojej druhej teme.. ale aj tak.. pekny obvodik.. len som zvedavy kolko tepla vygeneruju tie diody a rezistor pri 350W zdroji..
Par wattu to bude, slusnej navrhar na tohle pouziva nejaky primitivni proudovy trafo :o)
Jako eventuální informační displej mám do druhého výstupu grafiky připojený nepoužívaný 15" monitor
ElFag, 16.8.2006 21:20:08
Hmmm, kdyz tim milivoltmetrem budes merit stejnosmerne napeti ktere vznikne na odporu zarazenem mezi + usmernovaciho mustku a + kondenzatoru tak to mas to samy, ovsem musel bys otevrit zdroj a sahnout do nej, odpor by mel stacit tak j33 pak by 1A ->330mV->330W(uvazuju ze po usmerneni bude na kondenzatorech cca 330V a stejnosmerny proud ktery do kondenzatoru tece se rovna proudu ktery z kondenzatoru odteka, proto 330 x I = prikon menice zdroje), milivoltmetr by to chtelo pripojit k snimacimu odporu pres nejaky integracni clen (zacal bych treba 10k odpor a 47M kond) aby milivoltmetr meril urcite stejnosmernou slozku, prochazejici proud budou pomerne uzke pulsy nekolikanasobne prevysujici merenou hodnotu.
Mala poznamka k vypoctu zatizeni toho odporu:
tim odporem potece nejaka efektivni hodnota (a ta se bude take uplatnovat na otepleni toho snimaciho odporu), dc merak bude ukazovat hodnotu stredni.
no ako tak na to pozeram, radsej si pekne otvorim zdroj, a dam tam len jeden vykonovy odpor.. henta schemicka co som si nasiel je sice pekna, a znacne univerzalna, ale to by som musel pripojit bud na pripojku siete, alebo aj tak dovnutra zdroja na vstupny konektor... takze je to jedno..
hm a k tomu LED displeju... v pascale som nasiel uz napisany kod pre posuvne registre, odskusal som na jednom zariadeni kde uz mam dva displeje s registrami, a funguje.. takze ovladanie displeja by bolo hotove.. lenze neviem ako pouzit externe dll kniznice v pascale (Inpout32.dll)... kvoli zistovaniu vytazenia cpu, a tak.. takze asi budem musiet bud pouzit inteligentny programik a HD44780 cize kupit novy display, alebo zacat kodit v Ccku alebo niecom podobnom.. pripadne si zohnat ochotneho programatora :D
Pavel_M, 16.8.2006 23:43:04
Pod XP pro aplikaci win32 s přímým přístupem na LPT bude potřeba *.sys driver,nebo nastavit spouštěcí režim pro win98.Pod win98 lze psát procedury pro ovládání portu přímo v asm.
no.. ked som uvazoval ze na to aby som pripojil 20segmentoviek , bude treba dost velky plosak, k tomu posuvne registre (74HCT595) a kedze jeden stoji tak 10sk, a chcem ich 20, bude jednoduchsie a praktickejsie kupit LCDcko 16*2 za 195Sk..
ale aj tak diki za rady, budem sa hrat asi aj s tymi segmentovkami ked bude cas..
Existují speciální obvody, jako třeba MAX7219, které umožňují ovládat až 16 segmentů přes 3 dráty z PC (MAX7219 jen 8 segmentů, ale jde navěsit na sebe přes Data_in, Data_out). Někde na netu jsem viděl program, který podporoval hardware se SPI,QSPI,MICROWIRE rozhraním. Na COM port se navěsily 3 dráty (plus GND) a přes program se jen posílali příkazy. Podívám se ještě po něm, ale byl asi pro MS-DOS.
fajn.. kombinacia LCD Smartie a 16*1 displeja = zabavka na par hodin :D
displej funguje (skoda ze je len 16*1..iny nebol..)
myslim ze sa oplatilo..
ale mam dalsi problemik.. LCD displeje byvaju podsvietene, tento nie, ma na to len pripraveny plosak.. skusal som svietit zboku ledkou, ale vysledky neboli velmi oslnive... kam maju ist ledky? medzi sklo a PCB? a zalezi na farbe? tento displej je zeleny reflexny, takze cervene podsvietenie asi velmi nepomoze?