Sendy, 15.12.2006 00:19:11
Pokud nevíš, k čemu ta součástka slouží, proč chceš stavět infrazávoru ?
Mysi infraprijimac jsou vlastne dva prijimace vedle sebe - proto 3 vyvody. Dva jsou kvuli tomu aby se rozlisil smysl otaceni
Jsou to dve fotodiody nebo fototranzistory
To Sendy: Vim k cemu slouzi, nevedel jsem jak ji spravne zapojit. Proste se bylo divne proc ma 3 vyvody.... Ze enkoder urcuje i smysl otaceni jsem vedel jen me to nesecvaklo
. (mimochodem tvuj prispevek nijak neprispiva k reseni problemu - mozna ti to dela dobre ?)
Take si myslim ze jsou to dva prijimace zapojene proti sobe. Meril jsem to jako diodu a kazda mela pak jiny ubytek. Kdyz to zapojim pres krajni vyvody do serie s LED tak ta pak sviti kdyz na prijimac sviti infradioda. Takze ted asi staci zapojit to na bazi nejakeho tranzistoru a prohnat to pres inventor a zavora (zavorka :) je hotova .... ne ?
Diky El Flagovi.
No vetsinou se to dela tak, ze dioda je zapojena katodou na kostru a anoda je napajena pres odpor, tak aby nebyl prekrocen max dovoleny proud. Na anodu pak muzes pripojit rovnou nejake hradlo, nebo bazi tranzistoru. Pri pripojeni tgranzistoru je dobry mezi E tranzistoru a kostru vlozit nejakou Si diodu aby bylo vypinani zaruceno na 100%.
Chrouster, el fag
Pardón že sa vám miešam do diskusie, ale tiež mi pred časom napadlo urobiť merak rýchlosti strely vzduchovky s použitím infra.
Mám to zatiaľ len na papiery. Uvažoval som takto: Zapojené dva snímače umiestnené 10 cm od seba, presne v dráhe strely. Prechodom (broku, diabolky) cez prvý snímač sa zaznamená prvá hodnota, prechodom cez druhý - druhá hodnota. Výstupy zo snímacov budú mať stále log.1 preto použijem hradlo na preklopenie na log.0 aby sa mi to dobre sledovalo. Snímanie bude zaznamenávané cez vstup zvukovej karty a program Osciloskope, ktorý funguje do 44kHz a malo by to stíhať v pohode. Priemerná rýchlosť strely sa pohybuje od 100 do 300 m za sekundu, čiže vzdialenosť 10 cm prejde za 0,01 - 0,0003 sekundy.
Len ma zaujíma či použité infraledky dokážu fungovať
No, neviem neviem ci je OK pouzit na meranie rychlosti osciloskop na PC zo zvukovky, nie je tych 44KHz vzorkovacia frekvencia? pri najvyssej rychlosti pises, ze interval medzi dvoma impulzmi je 0.3ms a interval medzi vzorkami na zvukovke je 0.0227ms. Takze pri tejto rychlosti strely zvukovka urobi iba 13 vzoriek, co je dost malo,ak chces merat s dostatocnym rozlisenim.
No, myslim SS2 nejde ani tak o uplne presne mereni, jako spis o to, zkusit to postavit, asi je dulezity aby fungovaly ty snimace. Diabolka je dlouha rekneme 5mm, preruseni paprsku bude tedy 0,005/100 az 0,005/300 , to je cca 5us az 1,6 us, nevim jestli to staci,chce to najit v datasheetu
Kdyz budou fungovat snimace tak vyhodnoceni pak muzes pouzit presnejsi...
Dival jsem se na optozavory Vishay v nabidce GESu, ton udavaji 10us, t off 8us, ale jsou to odezvy snimane z fototranzistoru na obdelnikovy impuls privadeny na LED diodu.Odezva na zastineni paprsku tam neni
.No, pri pruletu diabolky by asi nedoslo k uplnemu zavreni fototranzistoru ale nejaky maly impuls se tam urcite objevi, zesilit a pak hradlovat....
El fag.
Presne na to som myslel. Zatienť a hradlovať, možno ani to by nemuselo byť. Vlastne na tom osciloskope cez zvukovú kartu by mi to zaznamenalo dva impulzi a následne by som vedel vypočítač podľa vzdialenosti impulzov rýchlosť preletu.
Obidva signály by boli cez zosilovače a zmiešavač privedené na vstup zvukovky a v programe nastavené na spustenie nábežnou hranou Skúsim urobiť schému a dám ju do galérie.
Hill, 15.12.2006 12:22:48
Vzhledem ke vzorkovací frekvenci je dost pravděpodobné, že zvukovka si v tu chvíli nevezme vzorek.
Prvním snímačem bych nastavil bistabilní klopný obvod a druhým ho resetoval. Dobu trvání impulsu pak jde změřit různými metodami, třeba i s omezenou přesností tou zvukovkou.
Ono zachytit na osciloskopu jednorazovy dej je dost problem, ty totiz nejspis ani nebudes vedet jak velky impulsy ti ty snimace budou hazet a jestli ti to spusti navazujici obvody(jsetli to bude stacit na synchronizaci). Mozna udelat nejaky astabilak ktery bude generovat ty cca 5 ay 1,5us impulsy, tim budit optozavoru a obvody za ni doladit tak, abys tam mel signal ktery napr bude moc ovladat hradlo. Snimace bude asi opravdu vhodne pouzit na vyrobu START-Stop impulsu, jimi napr ovladat hradlo a citat pruchozi impulsy z generatoru napr 10Mhz.
ladafajrak ® , 15.12.2006 16:03:49
Dostala se mi do rukou starší zajímavá knížka Zbraně a střelivo. Byl v ní popsán "primitivní" způsob měření rychlosti střely. Byl taktéž založen na optickém principu (žárovka + fotorezistor), ale zaznam se prováděl na olověnou tyč. Když prošla střela u první brány, elektromagnetický systém spustil tyč a ta padala, dokud střela neprošla u druhé brány. V tu chvíli udělal další elektromagnet na tyči zásek. Podle výdálenosti záseku od okraje se spočítala rychlost střely na měřeném úseku...
Sendy, 15.12.2006 17:13:50
To teda musel být KR fotoodpor
Jako první je třeba skopem nebo čímkoliv ověřit, jestli vůbec ta optozávora bude schopna diabolek zaregistrovat. Možná při nastavení určitých poměrů (velikost osvitu apod.) bude nějaká snímatelná odezva, a pak k tomu zkusit udělat nějakou elektroniku.
My mame jeden system na meranie polohy zalozeny na niecom podobnom ako sa tu riesi. Vlastny snimac neviem ako pracuje, ale podstata je taka, ze donho sa vysle 1us impulz, potom o nejaky cas sa na vystupe objavi impulz, ten cas je priamo umerny polohe magnetu od zaciatku snimaca. Na vyhodocovanie pouzivame CPLD, kde sa pri prvom impulze vynuluje pocitadlo a zacnu sa pocitat impulzy z 60Mhz oscilatora, po druhom sa zastavi pocitanie. Vysledok potom sa vytiahne do procesora a nasledne spracuvava.
Sendy, 15.12.2006 17:24:28
Ještě primitivnější měření rychlosti střely jsou dva papírové kotouče, vzdálené od sebe o dostatečnou vzdálenost a umístěné na jedné hřídeli. kotouče se otáčejí synchronně známou rychlostí a mají na sobě úhlovou stupnici. Posuzuje se rozdíl vstřelů na obou kotoučích.
Mozna by bylo jednodussi dat diabolku do cvesty dva slaby dratky 10 cm od sebe a registrovat pretrzeni dratku.....
Koukam ze se diskuze pekne rozjela. Puvodne jsem to nechtel uvadet, ale musim se priznat ze tu zavoru jsem chtel vyrobit taky z duvodu mereni rychlosti, resp. zrychleni (budou 3).
pozeral som na spôsob fungovania predávaných zariadení a takmer všetky sú založené na vyhodnocovaní tiena preletujúceho broku. Je k tomu ale potrebé klasické slnko alebo polarizovaný zdroj svetla.