Sendy, 31.5.2009 12:27:04
Ten vnitřek vypadá hůř než vnějšek
a když zapomeneme na to jak to vypadá, tak mě spíš zajímá jestli to někdo stavěl?nebo jestli si myslíte že to nemá cenu vůbec stavět?
taz, 31.5.2009 15:56:02
Ivoši, to co si tu dal, nemá s funkčním generátorem nic společného....
jasně, čtu moc rychle... mea culpa
Koukal jsem na oboje linky. Ten generátor s woblerem s AD9851 od OK1FMF vypadá pěkně. Pravda, chybí mu paměť a arbitrary průběhy, ale je to celkem zdařilý, až na to, že to má rozstrkaný na tolika tišťácích...
Ten 1.link s tím AVRkem je celkem o ničem.
A co takle udělat sinusovej oscilátor a za to pěkně tvarovače ? Jasně, procesorem je to jednodušší, a hlavně, že to má tlačítka, blikátka, displej, kde to ukazuje nahý slečny a kdo ví co všechno .. Navic sinus je fce analogová, opravte jesi se pletu, a ta se nikdy nevytvoří procesorem tak kvalitní, jako rezon. obvodem nebo wienovym článkem. A taky to už neni žádný basletní, nahrát hex do procoseru ...
hill, 31.5.2009 20:39:02
>>Pipa: souhlas. Sinusový průběh lze sice digitálně aproximovat se značnou přesností, ale musí se pak filtrovat pro odstranění kvantizačního šumu. Nejčistší sinusovku uděláš skutečně analogovým oscilátorem. Doplň ho o tvarovače na obdélník a trojúhelník, vezmi z nich signál pro čítač (měřič kmitočtu), podle kterého budeš nastavovat kmitočet, a je to.
Když už tam musíš mít procesor, udělej řízení toho analogového oscilátoru fázovým závěsem.
Taky to musí umět něčím pěkně přelaďovat
Martin, 31.5.2009 23:37:14
pipa: a co takhle to nacpat do hradlovýho pole, použít 24-bitovej převodník a rekonstruovat aktivním OTA-C filtrem ??
Martin, ty znáš nějakej 24-bitovej DA převodník ???
hill, 1.6.2009 06:13:40
Například oscilátor s Wienovým článkem lze opravdu dobře řídit pomocí vactrolu z Blatné 3WK163 47.
Jinak lze pro široký rozsah přeladění použít dva LC oscilátory na podstatně vyšším kmitočtu a ladit je pomocí varikapů "proti sobě", směšovat signál a použít zázněj. To se ručně vůbec špatně řídí, ale s PLL to jde.
Martin, 1.6.2009 09:21:20
danhard: jo, to jsem plácnul pěknou blbost :) zatim bys tam dal 16, 18 nebo 20 bitů... ono i s těma 16 bitama by se dalo dostat přes 90dB, což u toho wienova článku v praxi taky nebude uplně sranda.
zlatej starej MAX038...
Luky, mam tady syntetizer do 80 MHz (HP 3335), dava sinus a necha se preladovat a precizne nastavovat. Kdyz by jsi si k tomu udelal na vystup tvarovace na obdelnik s komparatorem a tvarovac na pilu a trojuhelnik, tak bys byl saman a mel bys funkcni generator. Co ty na to? Kdyztak pisni... vali se mi pod stolem a prekazi tam.
A propo, danharde, 24 bitovejch DA konvertoru je celkem dost, mrkni na stranky Analog devices nebo TI. Pouzivaji se ve zvukarine nebo v dataloggerech.Treba AD1833 nebo DSD1790 az 1796.
Kvítko, obávám se že opět nevíš o čem mluvíš, takovej 24bit DA převodník by byl pro generování DDS jaksi k hovnu, to tam můžu udělat zrovnatak 32 bitovou sigma-deltu.
Zrovnatak tak mě rozveselilo, jak by jsi dělal tvarovač na pilu ze sinu ?
me je danharde jedno k cemu chtwel martin 24 bitove DA prevodnik, Pokuze reaguju na tvoji poznamku o neexistenci 24 bitovyho DA prevodniku tim, ze jich hafo existuje.
Tvarovac na pilu se nedela ze sinu, ze sinu se komparatorem udela obdelnik, chapes? Kdyztak ti nahodim do galerie nejaky schematko komparatoru....
A z obdélníku se dělá tvarovač na pilu jak, aby jsi měl stálou amplitudu ?
24 bitovej DA převodník je v každý zvukovce, ale není to váhovej převodník, kterej by jsi na tu dds generaci potřeboval, jak Martin asi pochopil.
Jen si zkus na zvukovce namodelovat 10 kHz pilu a uvidíš co ti vyleze. Ta "hračka" s dds procesorem a 8bit DA z odporů bude proti tomu o nebe a dudy
A nikde jsem nepsal nic o nějaké neexistenci 24bit DA převodníku, byla to jen otázka na Martina, co by si pod tím představoval ve spojení s tou dds.
Ovšem chápu, že někdo, kdo je v tom úplně mimo, si mohl tu otázku takto vysvětlit