kdyby ti ubrali krmeni, tak by jsi take brucel, nebo nebo?
Pridej ji stavu a bude spokojena
alex, 23.5.2009 17:10:05
To jako znamená, že každá zeslabená žárovka začne bručet?A platí to i zářivek?To jsou potom všechny ty regulace jasu akorát k ničemu ne?
bastlíno, 23.5.2009 17:41:46
Není to náhodou lampička na halogenové žárovky s trafem?
Storm, 23.5.2009 17:51:54
já už pár regulátorů s triaky postavil a s žádným jsem problém neměl... co to máš za zapojení???
alex, 23.5.2009 18:27:33
k obyčejné stolní lampičce jsem připojil triakový regulátor z PE05/2003,str. 21. Je to tedy žárovkou, nebo snad samotným regulátorem?
bastlíno, 23.5.2009 20:32:03
To musíš vypátrat. Někdy to cvaká v tyristoru (triaku), někdy možná v žárovce(?). Zkus vyměnit nejdřív žárovku,potom lampičku, nebo třeba připoj jenom žárovku bez lampičky.
Je to trochu divné, protože to jsou dosti malé výkony na to, aby to slyšitelně cvrkalo.
Co si matně vzpomínám, tak mi taky hrály třeba výkonové nezalité vinuté odpory.
Spíš bych to čekal někde, kde je nějaké vinutí a vytváří se magnet. pole a síly, které působí pohyb materiálu a drnčení. U žárovky nevím...
Regulátor máš přesně podle schématu? Třeba drnčí tlumivka.
kohim, 23.5.2009 20:33:13
Toto brucanie pravdepodobne sposobuje regulator.Pri velkych uhloch otvorenia tyristora, kedy je ziarovka podzhavena a ma maly odpor/nelinearita/ maju prudove pulzy vysoky di/dt, a okrem toho aj efektivna hodnota prudu rastie od uhla otvorenia a to sposobuje v prudovom okruhu a hlavne vo filtracnej cievke mechanicke razy a vlastne brum s frekvenciou 50Hz ale aj viac, pretoze prud je neharmonicky a moze ist o 3 alebo 5 harmonicku.
alex, 23.5.2009 23:08:55
ten regulátor je sticha,ale zvuk vychází jen z lampičky od žárovky.Takže to chce jinou regulaci jestli tomu dobře rozumím?
Jo, napájej jí stejnosměrným vyhlazeným proudem a bude úplně zticha.
čím větší volovina, tím více času se tomu věnuje. To je Parkinsonův zákon, objevený už na začátku 60tých let minulého století.
Prostě to je takhle: když ti Alexi nedaj krmnení, budeš také nasraně bručet, ne? A s tou lampičkou a žárovkou je to také tak. Prostě kup žárovku, co míň žere anebo nech tuhle žravou žárovku, ale dej jí pořádně nažrat, aby byla spokojená a nebručela
kohim, 24.5.2009 10:13:13
Hore spomenute elektrodynamicke sily sa vztahuju na kazdy kusok vodica, ale ucinok je markantny hlavne pri vzduch.cievkach a tlmivkach. Periodicka sila posobiaca na vlakno ziarovky, ktora je tvorena cievkou sa snazi ho roztrhnut pricom sprievodnym javom su akusticke kmity vlakna.
Mimochodom ziarovka konci zivot, ak odpareny kov natolko ztensi priemer vlakna, kedy uz elektrodynamicka sila ho hravo roztrhne. Ale vzdy pri zapnuti, kedy je narazovy prud max.Ziarovky do cca 25W su vakuove a preto akusticke kmity by sa nemali prejavit ak predpokladame, ze vakuum zvuk neprenasa
. Inak je to u ziaroviek nad 25W, ktore su plnene plynom.
Podobny regulator mam v obyvaku, a brum vychadza hlavne z regulatora.
bastlíno, 24.5.2009 10:59:32
Kvitko, ty ses zas přecpal vtipný kaše.To jsou rady , že by tě tazatel asi s chutí nakopal.
Takže alexi, až budeš chtít stmívat osvětlení v pokoji, připrav si sadu výkonostně odstupňovaných žárovek, nějakou rukavici a můžeš vyměňovat. Je to trochu nepohodlné, ale u kvitků to tak dělají běžně.
Sendy, 24.5.2009 11:14:08
V časech dávných, když se objevily v prodejnách Tesly Eltos první levné triaky a v obchodech bylo houno, v televizi taky a na hospodu denně člověk neměl, dělaly se domorobo regulátory ve velkém. Záhy se vypozorovalo, že některé řárovky bzučí - vlákno v držáku dokázalo rezonovat a pěkně se to přenášelo baňkou ven. Dělaly to hlavně 75 a 100W žárovky s krátkým vláknem V a pak některé s dlouhým vláknem WW, které bylo volné v držáku. Vybírali jsme málo hlučné žárovky pro sebe a známé
mário, 24.5.2009 11:25:49
Podle mě může tenhle zvuk opravdu pocházet ze žárovky.Vlákno žárovky totiž tvoří spirálu vlastně cívku.Její magnetické pole reaguje z blízkým železným předmětem (stínítko).
bastlíno, 24.5.2009 12:19:44
Takže to chce nashromáždit speciálně vybírané "akustické" žárovky! Až je zakážou a přijdou do módy podobně jako plazmové reproduktory , bude to zlatý důl. Kromě toho za takových 30-50 let budou lidi nad obyčejnou žárovkou u vytržení jako dneska nad elektronkou nebo digitronem.
bastlíno, 24.5.2009 12:28:24
mário napsal: "Podle mě může tenhle zvuk opravdu pocházet ze žárovky.Vlákno žárovky totiž tvoří spirálu vlastně cívku.Její magnetické pole reaguje z blízkým železným předmětem (stínítko)."
Podle mě to nemůže být ani tak agnetickým polem a jeho reakcí na stínítko(jaké stínítko? Od lampičky?) už vůbec ne. Spíš bych řekl teplotní roztažností vlivem cyklického ohřevu a chladnutí a změnou mechanických rozměrů vlákna. Ale nevím...
Sendy, 24.5.2009 13:38:48
Co tak dynamické účinky el. proudu, říká vám to něco, chlapci ? Už jste viděli pokroucené dráty v rozváděči po zkratu, nebo pokroucené rozváděče, ev. i pokroucenou rozvodnu ? A to vše bez stínítka
kohim, 24.5.2009 18:38:25
V energetike sa uz od davna pouzivaju reaktory a je to vlastne tlmivka bez Fe jadra velkych rozmerov.Reaktor obmedzuje skratove prudy v sieti a v rozvodniach chrani generatory proti mechanickym poskodeniam, ale vinutie reaktora musi byt dobre upevnene pripadne zaliate do betonu, aby odolalo elektrodynamickym /sila ktora sa snazi roztrhnut tlmivku/ ucinkom skratovych prudov.
Mimochodom Kapica /teoretik v oblasti silnych mag. poli/
mal obrovsky problem ako navrhnut konstrukciu cievky do ktorej pustal mohutny prud, ale aby ju to neroztrhlo, pretoze v nej vznikaju kolosalne sily. Na priecny rez vznikaly sily az 1,5 MNm a tlak na med dosahovala 600MPa. Prva skuska cievku roztrhla. Jej priemer zvysily z 1 na 2cm, elektricky obvod bol preruseny a cast cievky sa s rachotom rozletela na vsetky strany.Preto kazdu cievku musely fixovat ocelovou bandazou a musely sa vyrovnat aj s tecenim medi.Okrem toho boli generator a cievka oddelene pretoze pri skrate dochadzalo k malemu zemetraseniu a stazovalo to realizovat meranie, ako pise Kapica.
Pri prvej skuske bol generator a cievka pokope a pri skrate teda pri zopnuti spinaca otrhlo upevnovacie svorniky generatora, pricom generator sa ocitol v uctihodnej vzdialenosti od stanovista.
V skole nas ucily, ze sila medzi dvoma vodicmi je umerna kvadratu prudu a nepriamo umerna vzdialenosti medzi tymito vodicmi.
Tolko k ucinkom elektrodynamickych sil
Elfag, 25.5.2009 00:19:41
Dalsi moznost je, ze vibruji privodni draty k zarovce ktere jsou v kovove trubce. Zkus dat do sertie se zarovkou tlumivku(zkus nejakou treba z PC zdroje ze sitoveho privodu))
neverim vlastnim ocim, co takovahle ptakovina tady vyvolala, nojo to jen potvrzuje, ze parkinsonovy zakony fakt plati. Takze alexi, jestli chces vedet jak to je a presvedcit se na vlastni bulvy, tak udelej tohle:
1/ zarovku pripoj na regulacni trafo a to pripoj na sit. Najizdej pekne od 0 do 220 V (nebo na kolik je zarovka). A uvidis, jak se ji to bude libit, vubec nebude brucet.
2/ potom zarvku pripoj na tvuj bastl regulatorek a vezmi osciloskop a sondu a mrkni na prubeh napeti na zarovce. A hned uvidis, ze se te zarovce nelibi ten prubeh ktery ji krmis. Tobe by se take nelibilo, kdyby to do tebe nekdo poustel a taky bys jsi brucel.
3/ v ramci vyzkumu, dodatecne, muzes vzit digitalni osciloskop (treba PC oscilosko PicoTech), uplne ten nejprimitivnejsi za 100.- co pouzivaji decka na hrani (DrDAQ) a snimat pri tom zvuk co zarovka vydava. Software ti hodi spektralni analyzu a muzes nam udelat tabulku, kde pro ruzne nastavene vykony na zarovce bude ukazka prubehu z osciloskopu a dominantni zvukova frekvence.
Preju peknou zabavu.
Proudové pecky do žárovky při velkých úhlech otevření triaku se dají docela dobře omezit sériovým odporem na výstupu regulátoru, pro 100W žárovku třeba 5R6-6R8/5W.
kohim, 25.5.2009 14:00:23
Autor reg. pre lampicku neuviedol o aky typ zarovicky ide ci je to klasicka so zavitom E14, E27, sufit, alebo linearna halogenova.Ak sa brum vyskytuje v zarovicke, mal by skusit halogenovu, ktora ma tuhsie drziaky a kratke vlakno a mozno bude problem "bručící žárovky" vyrieseny.
Storm, 25.5.2009 14:12:28
já zas nevěřím vlastním očím co tu píšeš za OT, Kvítko. Poraď, jak to má jednoduše regulovat.
Storme, myslel jsi urcite JEDNODUSE a LEVNE (skoro ZADARA), ze jo? Obavam se, ze nic takoveho neni. Kdyby trochu investoval, tak by se reseni naslo, ale neni jednoduche ani levne...
ASD, 26.5.2009 12:22:07
Storm & kvitko: Jasně že to jde jednoduše aby to nebručelo, jenže to chce trochu víc invence než triak a potenciometr.
Bohužel se tam pracuje s 320VDC a to není pro bastlíře moc vhodné na experimentování, proto sem návod dávat nebudu, jen napíšu co všichni ví, že to chce s frekvencí jít na víc než 15-20 kHz.
Storm, 26.5.2009 14:03:29
ASD: Použít PWM je samozřejmě možné, ale je to právě těch 325V - potřebuješ tam usměrňovač, nejlíp ještě filtraci atd.atd. Dost se to prodraží.
Osobně si myslím, že triak je pořád pro takové jednoduché obvody nejvhodnější.
Karlos, 26.5.2009 14:32:57
Pro stmívač klasické žárovky je lepší síťové napětí usměrnit a to pak spínat tyristorem. To zapojení je možná ještě jednodušší než s triakem. Udělal jsem jich několik a dopodud jsem netušil, že žárovka by mohla brumět...
ASD, 26.5.2009 15:01:01
Storm: Jasně že je to dražší, ale je to konečné řešení žárovko-stmívacího problému