o akych prudoch a akych napetiach rozpravame?
senel, 26.4.2009 11:52:35
proud max 200mA a napeti max 15V
A fázi čeho ???
Obecný signál jaksi fázi nemá
senel, 26.4.2009 13:02:26
posouvat fazi sinusovyho prubehu,snazim se postavit vektorvoltmetr
Potřebuješ tedy generovat sinusový signál a k němu dva řídící signály ve fázi a 90 posunutý ?
senel, 26.4.2009 13:48:22
mam dva sinusove prubehy a u jednoho potrebuju nakym zpusobem zmenit fazi o 90°,ale nevim jak...
A na co to bude dobré ?
Točení fáze analogového signálu se těžko dělá přesně a nezávislé na frekvenci.
zdeněk, 26.4.2009 15:46:35
a nebylo by jednodušší to měřit pomocí čítače? Změříš interval od průchodu první sinusovky nulou po průchod druhé sinusovky nulou, Nakonec změříš celkovou perodu. A z toho zjistíš fázi.
Ono taky záleží na tom v jakém kmitočtovém rozmezí to chceš měřit. Existují například fázové detektory jejichž výstupní napětí je úměrné rozdílu fází, principů je několik a každý se hodí na určitý kmitočtový rozsah. Nebo to můžeš měřit například na osciloskopu.
zdeněk, 26.4.2009 15:51:35
u těch čítačů by bylo samozřejmě nutný na vstupu nějaký tvarovač na obdelník.
senel, 26.4.2009 18:10:04
citacem sem to zkousel,funguje to,ale v mym pripade to je nepouzitelny,ten posouvac faze je soucast jedny vetsi prace a musi bejt udelajen nakym obvodem...
Bohužel se ptáš jako hovado.
Kdyby jsi rovnou vysypal co přesně chceš, tak ti můžem poradit jak je to fyzicky možné a co je blbost. Takhle stále víme kulový, ani jestli je to pro konstantní frekvenci, což je u točení fáze poněkud podstatné.
Takže vesele hledej dál
Třeba na 2GHz se to dělá dobře cirkulátorem
Asi před 2 roky jsem se snažil postavit přístroj který přesně změří fázový posun dvou sinusových signálů na nízkých frekvencích (do 1 MHz). Našel jsem na to i integráče, byly specielně vyrobené od nějaké německé firmy. Nevím už jestli to byly FPGA nebo ne, ale co pamatuju, byly s tím ohromné problémy v momentě, kdy signály měly rozdílnou amplitudu, nemluvě už o frekvenčních odchylkách. Moc to nechodilo a němci později přiznali, že jim také ne. Tím se to odložilo ...
zdeněk, 26.4.2009 23:11:24
senel - pokud to máš do školy a je tam podmínka přímo nějaké měřící metody a musíš posouvat fázi o 90 stupňů tak nám alespoň napiš
1) jestli to je na jednu frekvenci, na několik málo frekvencí nebo jestli to má být pro širší kmitočtové spetrum
2) na kolika Hz,kHz,MHz to má chodit
jinak je to věštění z křišťálové koule
kohiM, 29.4.2009 22:29:32
Nato nepotrebujes specialne IO. Vstupny signal rozdelis na dve cesty. Jedna bude priama a druhu cast signalu pustis cez dva fazovacie clanky zapojene do serie a obidva budu otacat fazu o 45st. a spolu to bude davat 90st. Vystupne cesty zlucis cez dva suctove odpory a stred spojenych odporov bude vystupom.
Fazovaci clanok urobis z jedneho OZ, odporov 2x 2R a 1x R a jedneho kondenzatora.
Sendy, 29.4.2009 23:35:40
Na pár GHz se to dělá s tím operákem dost blbě
A jakpak se dělá takovej 45st. fázovací článek pro proměnnou frekvenci ??
kohiM, 30.4.2009 23:12:14
V otazke nebolo uvedene ze frekvencia je premenliva, tak som to pochopil ako kons. frekvenciu. Samozrejme ze faz.clanok otaca fazu v zavislosti od vstupnej frekvencie ako je na obr.Ak ide o premenlivu frek., potom je nutne pouzit faz.zaves, ktory by riadil fazovaci clanok napr. cez fotoodpor vlozenzny namiesto priecneho odporu.
Ale je to iba jedno riesenie, ktore ma napadlo.
hill, 1.5.2009 12:31:14
Na fázový posuv 90° není třeba nic řídit - stačí přeladitelný řídicí oscilátor, který kmitá na čtyřikrát vyšším kmitočtu, ten vydělíš dvěma a výstupy Q a /Q budíš každým jednu další děličku dvěma (klopný obvod). Tím, že jsou klopné obvody spouštěné signály v protifázi, je mezi signály na jejich výstupech fázový posuv 90° nebo 270° (to záleží na tom, kam který z nich při startu obvodu překlopil) nezávisle na kmitočtu. Přesnost těch +/-90°zajišťuje ta první dělička, protože vylučuje chybu střídy řídicího oscilátoru.
Můžeš pak detekovat správnou fázi a při chybné jeden obvod na potřebnou dobu resetovat, dokud ji nepřevrátí do správné fáze.
Teprve, trváš-li na jiném průběhu, než obdélník, můžeš na výstupech dát dvě identické smyčky PLL s VCO.
A máš fázový posuv 90°bez nějakého řízeného fázovacího článku.
Kdyby ti stačila nepřesnost nějakých 5° v rozsahu kmitočtů 250Hz až 6kHz, opráskni fázovací články z nějakého kvadrofonního dekodéru systému SQ Columbia nebo QS Sansui.
Tam se točí fáze v obou cestách, ale v jedné je o 90°napřed. Bohužel to nelze vyřešit pro libovolný rozsah kmitočtů, uvedený rozsah 20:1 platí právě pro tu značnou přípustnou nepřesnost rozdílu fází.
Myslím že senel to tu už vzdal. Co konkrétně potřebuje z něho jaksi nevypadlo, tak si nešoupejte hlavy
Ale jak psal hill, je jednodušší už generovat signál o 90° posunutý než ho nějak dodatečně posouvat.
Teď jsou na to přímo DDSkové obvody.
Autorovy dotazu asi neslo o to vyrobit presny oscilator, ale k vystupnemu signalu, ktory mu vychadza z niekadial vyrobit dalsi signal fazovo posunuty o tych 90°.
A to jde jaksi těžko, když ani nevíš jakou frekvenci a jestli pevnou, nebo v nějakém rozsahu, jak přesně to má být a jak rychle to má reagovat (pokud tam bude nějaká regulace).